Biofarmaceutická společnost Sotio, jejímž majoritním vlastníkem je Petr Kellner, podle středečního deníku E15 vyvíjí léky na rakovinu prostaty. Firma již podala žádost o jejich patentovou ochranu a nyní testuje své přípravky na léčbu různých stádií rakoviny prostaty s cílem prokázat jejich bezpečnost a účinnost.

Letos podle E 15 Sotio plánuje pokročit do třetí testovací fáze, kdy budou její léky podávány stovkám až tisícům pacientů v několika zemích. Až poté může pomýšlet na registraci léčiv a jejich prodej k běžnému klinickému použití.

"Společnost Sotio se zabývá výzkumem využití specifických vlastností dendritických buněk pro léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění. Perspektiva, že výzkum bude završen lékem využitelným v běžné lékařské praxi, je ale ještě velmi vzdálená," brzdí přílišné očekávání mediální zástupce společnosti Miroslav Beneš.

Podle něj má společnost před sebou ještě několik let výzkumu a náročného ověřování, zda výsledky budou mít reálné využití v praktické medicíně.

Kellner drží majoritu

V Sotiu podle informací E15 zatím majoritu drží sám Kellner, který se projektu osobně věnuje. "PPF je minoritním akcionářem společnosti Sotio, z této pozice nejsem oprávněn komentovat složení její akcionářské struktury ani za firmu mluvit," řekl E15 mluvčí PPF Milan Tománek.

Skupina PPF farmaceutický podnik majoritně ovládne až poté, co léky získají patentovou ochranu a další investice do rozvoje si vyžádají navýšení kapitálu.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sotia je bývalý šéf tuzemské pobočky konzultantské společnosti McKinsey & Co. Karel Nohejl. Spolu s ním v představenstvu zasedá výrobní ředitelka Petra Dobešová, bývalá šéfka vnějších vztahů společnosti Philip Morris, a finanční ředitelka Eva Rollerová. Ta v 90. letech vybudovala a nakonec úspěšně prodala potravinářskou firmu Emarko.

Plány s lékem na rakovinu vaječníků

Hlavními odbornými konzultanty a členy dozorčí rady společnosti jsou motolští lékaři - přednostka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jiřina Bartůňková a docent imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Radek Spíšek.

Společnost Sotio vznikla na jaře 2010 a má základní kapitál deset milionů korun. Jejími akcionáři jsou nizozemská společnost Hekto a firma Anthearose registrovaná na Kypru. Sotio připravuje své léčivé přípravky pro aktivní buněčnou imunoterapii ve vlastních laboratořích nově vybudovaných v pražských Holešovicích.

Vedle léků na rakovinu prostaty plánuje Sotio v roce 2012 zahájit i práce na léku na rakovinu vaječníků, píše dnešní E15.

Související