Ministerstvo zdravotnictví už má hotový návrh vládního nařízení o dostupnosti lékařské péče. Pacient by se podle něj měl dostat k praktickému lékaři do 40 minut. Původní návrh z podzimu loňského roku, který dostaly k připomínkám pojišťovny, obsahoval lhůty často kratší.

Na náhradu kyčelního kloubu by neměl nikdo čekat déle než 78 týdnů a šedý zákal lékaři budou muset odoperovat do půl roku. Zajistit, aby nebyly lhůty překračovány, by měly zdravotní pojišťovny. Informoval o tom ve středu server Blesk.cz.

Nařízení bude platit od začátku přištího roku

V návrhu je uvedeno, do kolika minut se musí lidé autem dostat k lékaři určité specializace. V týdnech se uvádí maximální doba čekání na plánované výkony. Do 40 minut by měl být vedle praktického lékaře dostupný i zubař a gynekolog.

Tři čtvrtě hodiny by to mělo nejdéle trvat třeba k diabetologovi, chirurgovi, neurologovi či na oční, ušní, nosní, krční. Nejvíce hodinu by měla trvat cesta například k alergologovi a kardiologovi. Na operaci křečových žil by se mělo čekat nejdéle 20 týdnů, na mamografický screening osm týdnů.

Až vláda nařízení vydá, budou muset zdravotní pojišťovny dostupnost péče zajistit nejpozději od začátku příštího roku. "Rok 2013 je tam proto, aby se na to stihli všichni připravit," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Zdůraznil, že návrh jde do připomínkového řízení a je možné, že se bude upravovat.

 

Dostupnost ambulantní péče                                          

40 minut Praktik pro dospělé i pro děti, zubař, gynekolog, lékárna

45 minut

Diabetolog, chirurg, neurolog, oční, ušní, nosní, krční, ortoped, psychiatr, rentgen a ultrazvuk, rehabilitace, urolog, internista
60 minut Alergolog, kardiolog, gatsroenterolog, kardiolog, plicní, revmatolog, hemodialýza, psycholog, logoped, výživový terapeut, kožní, venerologie, endokrinologie, paliativní medicína

90 minut

Nefrolog, dětský neurolog, onkolog, cévní chirurg, infekční lékařství

120 minut

Genetika, infekční lékař, dětský psychiatr, plastická chirurgie, dětský gynekolog, radiační onkologie, geriatrie, ortodonci, sexuolog, nukleární medicína, tomograf, magnetická rezonance

180 minut

Kardiochirurgie, klinická onkologie, neurochirurgie, cévní chirurgie, hrudní chirurgie, radiační onkologie

 

Maximální čekání na plánované výkony

2 týdny Sonografie a skiagrafie
3 týdny Centrální tomografie a magnetická rezonance
8 týdnů

Mamografický screening, endosonografické vyšetření, endoskopické vyšetření, angiografie nekoronárních tepen

10 týdnů Echokardiografie
12 týdnů Artroskopie
16 týdnů Vyšetření na osteoporózu
20 týdnů Operace křečových žil
26 týdnů Operace šedého zákalu
78 týdnů Náhrada kolenního a kyčelního kloubu


Související