Zdravotnictví se k 1. dubnu dočkalo největší změny za posledních pětačtyřicet let. Původní zákon o podmínkách poskytování péče nahrazují tři nové. V této části reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09) nejde ani tak o peníze, jako o práva a povinnosti pacientů i lékařů. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších novinek.

Novinky pro pacienty

Pacient si vybírá, kde se bude léčit

Lidé mají poprvé oficiálně právo na to, aby si zvolili jakoukoli nemocnici nebo ordinaci. V Česku neexistuje žádná spádovost. Do pražských nemocnic – největšího Motola nebo vyhlášené Nemocnice Na Homolce – tak může každý, bez ohledu na bydliště. Výjimkou, kdy může zařízení pacienta odmítnout, je kapacita.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.