Souhlas obou rodičů s léčbou dítěte už nebude nutný. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu, která tuto povinnost zruší, uvedla v pátek televize Nova. Úprava zákona by mohla začít platit na podzim tohoto roku.

Podle nového zákona o zdravotních službách, který začal platit 1. dubna, musí mít lékaři souhlas obou rodičů s léčbou nezletilého potomka. Lékaři se ale s ministerstvem přou, zda musí souhlas vyžadovat vždy, nebo jen v závažných případech.

"Ministerstvo zdravotnictví má na základě těchto informací připravenou novelu zákona, kterou v nejbližší době předložíme a která zruší rozhodování obou rodičů," řekl televizi náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Například v případě rozvedených párů by tak rozhodoval o léčbě ten z rodičů, kterému bylo dítě svěřeno do péče.

Ministr Heger další novelu původně odmítal

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přitom ještě na začátku dubna odmítal, že by se měl zákon o zdravotních službách v nejbližší době měnit.

"Dohodli jsme se, že nebudeme panikařit a vyrábět upřesňující novely, ale žádáme veřejnost, aby vzala do hrsti zdravý rozum, zákon aplikovala, půl roku s ním žila, a většina věcí se usadí," řekl tehdy Heger pro ČTK.

 

Souhlas obou rodičů je podle něj nezbytný jen v určitých situacích. Zejména pro plánované zákroky, a z nich jen pro ty, které by mohly vážně poznamenat další život dítěte, jako jsou chemoterapie nebo amputace končetiny, nikoli třeba pro běžné očkování. "Velmi mě mrzí, že někteří lékaři, kterým vadí, že se věci mění, chtějí malovat čerta na zeď," sdělil.