Neškrabej se! Namazal ses? Tyto dvě věty slýchají děti s atopickým ekzémem od rodičů nejčastěji. Jenže nechat na pokoji svědivou vyrážku, která každý rok trápí víc a víc lidí, vyžaduje velkou vůli. Anebo správnou radu.

Minimálně to poslední chtějí dětem a rodičům poskytnout zdravotníci v nově otevřené škole atopie v pražské Nemocnici Na Bulovce. Funguje od dubna. Děti i rodiče učí rozeznat, jak tělo na ekzém reaguje - co nemoc zhoršuje, čemu se vyhnout, aby se nerozvinula a jak pečovat o kůži, aby obtíže co nejvíce polevily.

"Malí pacienti i jejich rodiče se naučí, jak předcházet vlivům, které zhoršují atopický ekzém, a jak dítě ošetřovat," shrnul cíl nové školy mluvčí nemocnice Martin Šalek. Kromě Prahy funguje podobný projekt jen v Brně.

Podle přednostky kliniky profesorky Jany Hercogové je atopický ekzém velmi časté chronické onemocnění, které je spojeno se svěděním a suchostí kůže. Nemoc zatěžuje pacienta i jeho rodinu. "Provedli jsme studie, které potvrdily, že kvalita života rodin našich malých pacientů je zhoršena, ale správnou léčbou a každodenní péčí o nemocnou kůži pacienta ji můžeme společně velmi zlepšit," uvedla přednostka.

Škola na Bulovce

Školu atopie v pražské Nemocnici Na Bulovce mohou rodiče s dětmi navštěvovat každý pátek od 13:00 po předchozím objednání v recepci nebo na telefonu 266 082 237.

Počet lidí, které trápí atopický ekzém, se za posledních deset let zdvojnásobil. V současnosti postihuje až 20 procent populace. Obtíž často začíná v kojeneckém věku, ale ani pozdější objevení choroby není vzácností. Kůže je poseta pupínky, šupinatí se a silně svědí.

Ekzém zmizí, objeví se alergie

Pokud mají atopický ekzém oba rodiče, je pravděpodobnost až 70 procent, že jím bude trpět i jejich potomek. U části pacientů problémy samy odezní. Neznamená to však, že by se tělo zbavilo vrozené vlohy. Ekzém se převtělí v jinou alergii, například sennou rýmu či astma.

 

Související