Zdravotní pojišťovny přestávají platit zhruba 150 přípravků, které dosud byly ve volném prodeji i na recept. Velká balení těchto léků hradí dál, takže chroničtí pacienti mají léčbu zajištěnou.

Za menší balení některých léků na alergii, kašel, bolest nebo překyselený žaludek si lidé od 1. července připlatí.

"Problém bude u přípravků s vápníkem, protože pacienti s osteoporózou za ně nemají náhradu a budou si je muset kupovat. Pojišťovny přestanou hradit také promazávadla, která pomáhají malým dětem na ekzémy," řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pacienti se podle něj v očekávání změny v lékárnách v posledních dnech často ptali, jak to bude s jejich lékem. Někteří si opatřili svůj lék do zásoby, měli od lékaře recept na větší množství, než je běžně psaná dávka.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) si pacienti budou platit léky, které jsou levné, a už teď si je někteří kupovali. Vyřazením z úhrad ušetří zdravotní pojišťovny ročně kolem 400 milionů korun.

Podle Krebse se může stát, že někteří pacienti si nebudou moci lék koupit, i když jedno balení není drahé. Berou třeba řadu jiných léků, některé i dost drahé. Když třeba přípravek s vápníkem přestanou brát, naruší se tím podle něj celá léčba.

Zajištěnou léčbu nadále mají pacienti s cystickou fibrózou nebo chronickým zánětem slinivky. V úhradách pojišťoven zůstane 21 položek, což je deset přípravků různé síly či počtu tablet.

Z vyřazených léků jdou nahradit v léčbě ty, které mají vedle malých i velká balení. Pacient může přejít na větší balení, které pojišťovny na recept hradí dál.