Když lékaři diagnostikovali sedmatricetiletému muži nádor na srdci, měl minimální šanci na přežití.

Nádory na nejsilnějším lidském svalu jsou poměrně raritní, dají se obvykle bezpečně odebrat, tento však srdce prorostl. Lékaři z pražského IKEMu neměli na výběr, srdce muselo z těla pacienta co nejdříve ven.

Čekat na dárce nebylo možné, proto se lékaři pod vedením profesora Jana Pirka uchýlili k riskantní operaci. Rozhodli se srdce nahradit dvěma čerpadly HeartMate II poháněnými bateriemi. Před nimi se o tento zákrok pokusili pouze špičkoví kardiochirurgové z amerického Houstonu, avšak neúspěšně. Jejich pacient po deseti dnech zemřel.

Češi využili amerických zkušeností z předchozí operace a o náročný zákrok se pokusili.

Problém tkvěl především v tom, že toto čerpadlo slouží jako náhrada za levou srdeční komoru, která pumpuje krev vyšším tlakem než pravá. Museli proto obě čerpadla pečlivě seřizovat, aby věrně napodobily činnost pravého srdce. Na rozdíl od něho ale netlučou.

Všem spadl kámen ze srdce, když pacient v umělém spánku přežil nejen prvních deset dní, ale po sedmnácti dnech jej mohli lékaři probudit.

 

K výročí dostal dort

V sobotu oslavil již sto dní od výjimečné operace. Dostal za to jahodový dort s vyznačenou stovkou.

"Pacientovi se daří dobře, když jsem dělal vizitu, zrovna byl ve sprše," řekl ČTK profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra, který operaci vedl.

Za mužem chodí každý den na návštěvu žena se synem. "Čte si, kouká se na televizi, už se těší na olympiádu, že se bude moct dívat. Povídá si se sestřičkami, cvičí," popsal pacientům den profesor. Muž musí vydatně jíst, aby nabral síly. "Jí, co hrdlo ráčí, a cvičí s činkami každý den," dodal.

 

Pacienta zřejmě čeká transplantace

Nyní lékaři čekají, až pacient dostatečně zesílí. Musejí mu také udělat vyšetření, zda se zhoubný nádor ze srdce nerozšířil dál do těla. Toto vyšetření plánuje profesor zhruba na konec srpna. "A když se ukáže, že nejsou žádné metastázy nádoru, zařadíme ho na čekací listinu na transplantaci srdce," řekl Pirk.