Největší světový výrobce léků Pfizer v letech 2003 až 2004 podplácel v Česku lékaře i úředníky, tvrdí ve dvacetistránkovém dokumentu americká Komise pro cenné papíry (SEC). V letech 2003 a 2004 jim firma platila dovolené, aby předepisovali její léky, anebo za ně stát platil víc.

Ve stejném období Pfizeru v Česku vzrostly tržby o 63 procent ze dvou na necelé tři a půl miliardy.

Pfizer se s komisí dohodl, že raději zaplatí 60 milionů dolarů mimosoudní vyrovnání (1,2 miliardy korun), aby ukončil vyšetřování korupce. Ta měla probíhat v řadě zemí, kromě Česka například v Rusku, Číně, Itálii, Bulharsku nebo Chorvatsku.

Dokument popisuje, jakým způsobem Pfizer v Česku podplácel - v letech 2003 a 2004, tedy za Špidlovy a Grossovy vlády, platil lékařům i úředníkům dovolené. Důvod byl jasný - aby poté upřednostňovali léky Pfizer před jinými výrobci a stát za ně platil vyšší úhrady.

Vedení české společnosti Pfizer spol. se ke zprávě odmítlo vyjádřit s tím, že dohody na úrovni celé skupiny může komentovat pouze newyorská centrála.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.