"Odmítnete jet na kongres placený farmaceutickou firmou, když vás to může profesně posunout dopředu?  Pohybujeme se dost v šedých vodách," říká přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Vácha.

Naposledy se to ukázalo na příkladu firmy Pfizer. Americká společnost čelí obvinění, že uplácela doktory a úředníky, aby dostala své léky mezi ty proplácené pojišťovnou.

Firmu vyšetřovala americká Komise pro cenné papíry. Tento týden Pfizer souhlasil s tím, že zaplatí víc než miliardu korun na mimosoudním vyrovnání, aby vyšetřování co nejrychleji skončilo.

Část americké vyšetřovací zprávy se týkala i Česka - Pfizer tu českým lékařům a úředníkům platil exotické výlety a dával hodnotné dary.

Podle Váchy je tlak farmaceutických firem tak obrovský, že se mu odolává jen velmi těžko. 

Dárky pro české lékaře a úředníky fungovaly. Pfizeru vzrostly tržby o 63 procent - čtěte ZDE

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama