Jedním z prvních, který provedl úspěšnou transplantaci obličeje je chirurg českého původu, Bohdan Pomahač. Pod jeho vedením lékaři vrátili tvář již čtyřem pacientům. "Každá transplantace je bohužel experiment," říká. Od roku 1998 pracuje v Bostonské nemocnici, která patří k deseti nejlepším ve Spojených státech. 

Můžete popsat rozdíl mezi českou a americkou chirurgií?
Je stejná řada expertů jak v Čechách, tak i ve Spojených státech. Co si ale myslím, že je poměrně těžké tady dostat, je široká zkušenost z celé řady specializací. To je obtížné obecně v Evropě. Ve Státech je možné pracovat v celé řadě oborů chirurgie na jednom místě. Stupeň vzdělání, který tam chirurg dostane, je širší.

Jaká jsou největší rizika při transplantaci?
Těch rizik je celá řada, ale dlouhodobě jsou nejnebezpečnější léky, které mají a mohou mít, celou řadu nežádoucích účinků. Mohou způsobit vážné zdravotní problémy, přestože zachraňují život.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.