Ministr zdravotnictví Leoš Heger dál hledá recept, jak omezit korumpování lékařů a lékárníků, kteří čelí obrovské lobby farmaceutických firem.

Ve čtvrtek částečně uspěl ve sněmovně, kde mu poslanci schválili v prvním čtení novelu zákona o regulaci reklam. Ta má přesněji a leckdy i přísněji vymezit marketingové vztahy mezi lékaři, lékárníky a firmami, které vyrábějí léky. Sankce za porušení stanoví proti současnosti trojnásobné, až do výše 15 milionů korun.

Předlohu, která nyní míří do zdravotnického výboru, však čekají ještě velké potíže. Někteří poslanci už ohlásili, že se budou snažit o její změny.

Nejhlasitějšími kritiky jsou podle očekávání tradiční Hegerovi oponenti - a přitom zároveň vládní koaliční poslanci z ODS - Marek Šnajdr a Boris Šťastný. Silné zastání přitom mají i v opozičních řadách.

Výběr změn

Tvrdší sankce pro firmy

5 MILIONŮ KČ je maximální pokuta dnes, kterou šlo uložit v případě porušení zákona o reklamě

15 MILIONŮ KČ to bude nově „S dosavadními pokutami stojí firmám za to, jít do rizika pokuty,“ vysvětluje důvodová zpráva nového zákona.

Lékařské kongresy

DNES: Firmy zvou lékaře na medicínské kongresy tajně a hradit jim tam mohou prakticky cokoli chtějí.

NOVĚ: Firmy mohou sponzorovat jen cestu, pobyt a registrační poplatek. Už žádné volnočasové aktivity. Uvažovalo se i tom, že jména lékařů, kterým přispěly, budou povinně hlásit a Státní ústav pro kontrolu léčiv je následně zveřejní. K tomu ale na popud Úřadu pro ochranu osobních údajů zatím nedojde.

Peníze za marketingové studie

DNES: Farmaceutické firmy nechávají lékaře provádět takzvané marketingové studie, v nichž za úplatu zkouší nový lék a pak vyplňují v dotazníku, jak funguje. V praxi je to často jinak. Firmy nic netestují, jen za pomoci lékaře přetahují pacienty od konkurenčního léku ke svému.

NOVĚ: Marketingové studie, kdy lékaři zkouší nové léky, už nesmějí být honorované.

Podle Šnajdra novela vychází vstříc mediální poptávce. Účinná by podle něho byla úprava, podle které by zdravotnická zařízení nepředepisovala konkrétní lék, ale účinnou látku.

Šnajdr se spolu Borisem Šťastným (ODS) pozastavil zejména nad ustanovením, podle kterého nebudou smět reprezentanti farmaceutických firem navštěvovat lékaře v ordinačních hodinách.

Poslanec: Lékaři nejsou bílá mafie

"Děláme z lékařů hlupáky a z lidí ovce," uvedl Šťastný. Zákaz podle Šnajdra nebude možné kontrolovat. Šťastný navíc soudí, že stát nemá právo zasahovat do regulace preparátů, které nejsou hrazené ze zdravotního pojištění.

Mnohé výtky Šťastného podpořil sociální demokrat Jan Koskuba. "Lékaři nejsou banda korupčníků, není to bílá mafie," uvedl. Komunista Jan Klán zase kritizoval pasáže, které podle něho omezí soutěž mezi lékárnami.

Heger: Píchnul jsem do vosího hnízda

"Zdá se, že jsem píchnul do vosího hnízda," komentoval debatu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zákon má podle něho postihnout nepoctivé jednotlivce, kteří kazí pověst ostatních.

Předloha zahrnuje mezi reklamu na léky také průzkumy trhu, marketingové studie a poregistrační studie, které nebude možné nadále provádět za úplatu. Novela také zpřesňuje a výrazně omezuje sponzoring kongresové turistiky. Jasně stanoví, že lze lékaři hradit pouze zdůvodnitelné výdaje na dopravu, stravu, ubytování a registrační poplatek.

Pokud bude novela platit, budou zakázány soutěže, loterie a hry, kterými chtějí firmy ovlivňovat předepisování léků. Novela uloží firmám, aby ve svém účetnictví dokládaly příjmy a výdaje související s reklamou na konkrétní lék. Státní ústav pro kontrolu léčiv má pak nově dohlížet také na reklamu na potravinové doplňky a reguloval ji, aby doplňky nebyly nadále uváděny jako léčiva.

Luxusní dovolené od Pfizeru

Lobbing farmaceutických firem patří i do agendy protikorupční policie. Detektivové se od léta například zabývají podnětem z USA. V srpnu totiž vyšlo najevo, že největší světový výrobce léků - koncern Pfizer - v letech 2003 a 2004 údajně uplácel české lékaře a úředníky. Aby si je Pfizer získal na svou stranu, platil jim zejména luxusní dovolené.

Se zprávou o korupci v Česku i v celém světě přišli američtí vyšetřovatelé z Komise pro cenné papíry (SEC). Američtí vyšetřovatelé se však na kauzu nevrhli. Aby se jich Pfizer zbavil, raději oznámil, že zaplatí v přepočtu přes jednu miliardu korun mimosoudního vyrovnání.

Šnajdr: Lobboval jsem

Že v zájmu Pfizeru lobboval, přiznal právě i Hegerův kritik a jeden z nejvlivnějších mužů českého zdravotnictví Marek Šnajdr, který pro firmu pracoval v letech 2003 až 2006 a dotáhl to až na pozici šéfa vnějších vztahů a podpory obchodu.

Šnajdr, který se po ukončení angažmá ve Pfizeru přesunul na ministerstvo zdravotnictví, kde dělal prvního náměstka ministru Tomáši Julínkovi přiznal, že za firmu kopal například při jednáních s exministrem zdravotnictví a bývalým hejtmanem Davidem Rathem, který je shodou okolností ve vazbě právě kvůli korupci.

Šnajdr však zároveň popřel souvislost mezi svým manažerským působením ve Pfizeru a tím, že firma v Česku uplácela. "Vztahy s lékaři, to znamená marketing, a vše, co se týkalo prodeje, se mě netýkalo," řekl Šnajdr v srpnovém rozhovoru pro IHNED.cz.