Všeobecná zdravotní pojišťovna definitivně ukončí spolupráci s firmou IZIP týkající se zpochybňovaného projektu elektronických zdravotních knížek.

Vedení pojišťovny se totiž nepodařilo dohodnout se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií firmy IZIP.  Už dříve vedení VZP oznámilo, že když se to nepovede, pojišťovna se akcií projektu elektronických zdravotních knížek zbaví a smluvní vztahy ukončí.

V současnosti VZP platí IZIPu šest milionů měsíčně za provoz portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři a pacienty.

"Je to dlouhodobá záležitost. Pan ředitel má mandát, aby začal jednat o tom, jakým způsobem ukončit majetkovou účast, a také by měl postupně začít ukončovat jednotlivé vztahy," uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Dodal, že není schopen odhadnout, jak dlouho proces potrvá. Popřel ale informaci serveru Lidovky.cz, který uvedl, že ředitel VZP Zdeněk Kabátek chce smlouvu s IZIP vypovědět už v pondělí.

VZP chtěla 49 procent akcií odkoupit za nominální hodnotu, která podle dřívějších údajů činila  1,7 milionu korun. Zástupce menšinového vlastníka ale požadoval 452 milionů Kč.

Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP sklízel kritiku z různých stran a různých důvodů. VZP za něj za deset let dala kolem 1,8 miliardy korun s DPH.

Smlouvy vypověděla loni v pololetí, od té doby se vyjednává o majetkovém vypořádání.

Před necelými dvěma lety pojišťovna pořídila balík akcií firmy IZIP, má tak podíl 51 procent. Na eHI eHealth International převedli v minulosti své akcie spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři.

I když měla VZP většinu cenných papírů, o projektu sama rozhodovat nemohla. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina.

Související