Zdravotním pojišťovnám letos chybí osm miliard po sérii škrtů a zvyšování daní vláda otevírá kasu a začíná z ní rozdávat. Nepůjde však jen o patnáct miliard pro průmysl, školství nebo dopravu, které Nečasův kabinet v pondělí přislíbil utratit „na podporu růstu“. Jak zjistily Hospodářské noviny, finanční injekce se v tichosti chystá také pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

„Je to rozpracované,“ potvrdil Jan Gregor, náměstek ministra financí, který až dosud jakékoli navyšování zdravotnického rozpočtu odmítal.

Dluhy u VZP na prodej

Na ministerstvu financí už proto připravují plán, jak pojišťovnám v příštím roce narychlo pomoci: stát má podobně jako v minulosti odkoupit především od VZP její pohledávky za dlužníky. Tím by obratem vylepšil stav účtu, který je u největší pojišťovny po většinu měsíce nula.

Nynější ekonomické vyhlídky, na kterých příjmy pojišťoven kvůli odvodům z platů přímo závisí, jsou však natolik nedobré, že kabinet spolu s blížícími se volbami začínají děsit. Navíc už letos má být ztráta zdravotních pojišťoven osm miliard korun.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.