Europoslanci v úterý hlasovali o tom, zda definitivně zakázat prodej slim cigaret a cigaret s příchutěmi. Místo zákazu ale schválili jen "přísnější" tabákovou směrnici, která reguluje například podobu krabiček nebo varování lékařů.

Odpůrci například mentolových cigaret se ale nechtějí vzdát. "Prokazuje se, že mentol je spojen s výraznějším vznikem závislosti na nikotinu," uvádí Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Sovinová je spoluautorkou studie Užívání tabáku a alkoholu v České republice z roku 2012, která mimo jiné uvádí, že v Česku kouří téměř polovina lidí mezi 15. a 24. rokem.

Nejlepším způsobem, jak odradit mladé lidi od cigaret je podle ní absolutní zákaz reklamy a zvýšení ceny jedné krabičky cigaret na nejméně 200 korun. "Je to nejefektivnější a nejrychleji působící opatření, jak se sníží počty především začínajících kuřáků a kuřáků s nižšími příjmy," dodává.

V čem jsou slim cigarety nebezpečné?

Slim cigarety jsou víceméně marketingový tah tabákových společností. Je speciálně zaměřen na zvýšení atraktivity cigaret pro mladé lidi, speciálně pro dívky a mladé ženy, protože je tam určitá asociace jednak, že když jsou tenčí, tak budou zdravější, a jednak asociace se štíhlostí jako takovou.

Jsou tak i prezentované, v tenkých krabičkách, růžových nebo připomínající kosmetické balíčky a je na nich vždy štíhlá dívka nebo silueta. Jsou tím nebezpečné speciálně pro začínající kuřáky, kteří často začínají prakticky v dětském věku. Je to proto i důvod takováto balení cigaret zakázat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.