Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) představí na podzim plán, jak udržet mladé lékaře v českém zdravotnictví. Uvedl to v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Každoročně odchází do ciziny kvůli tamním lepším finančním i pracovním podmínkám stovky mladých absolventů medicíny.

Za jednu z příčin současné situace označil ministr systém postgraduálního vzdělávání lékařů, který je podle něj naprosto katastrofální. Chce proto výrazně snížit počet základních lékařských oborů, až na polovinu, a alespoň částečně se vrátit k systému dvou atestací.

"Po absolvování takzvaného základního kmene, tedy zhruba po dvou letech, by dostali zákonem dané konkrétní kompetence k samostatně vymezené práci," uvedl Němeček. Slibuje si od toho i částečné vyřešení problému s nedostatkem lékařů pro pohotovostní služby.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.