Vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše podle očekávání úspěšně přestála v pátek hlasování o vyslovení nedůvěry.  Opozice nedisponovala potřebným 101 hlasem. Poslanci vládní ČSSD opustili jednací sál. Pro vyslovení nedůvěry vládě tak bylo 92, proti 90 poslanců. Zbylých 18 se hlasování neúčastnilo.

Samo hlasování trvalo asi půlhodinu. Předcházela mu ale zhruba sedmihodinová debata. Opoziční lídři v úvodu jednání sněmovny Babiše kritizovali, zatěžuje podle nich vládu i zemi. Babiš se mimo jiné opřel do novinářům a zopakoval, že odstoupit nehodlá. Kritikům vzkázal, ať se ho pokusí porazit ve volbách.

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry svolala šestice opozičních stran v reakci na poslední vývoj v případu Čapí hnízdo.

ODS, piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN nedokázali získat na svou stranu žádného dalšího poslance. Zákonodárci ANO, ČSSD a komunistů, kteří koalici ve sněmovně tolerují, vládu podrželi. Zákonodárci ANO a KSČM přímým hlasováním proti vyslovení nedůvěry, sociální demokraté nepřímo již zmíněným a předem avizovaným odchodem ze sálu těsně před hlasováním. O návrhu vyslovit vládě nedůvěru se hlasovalo po jménech, kdy každý hlasující poslanec musel povstat a říci, zda je pro návrh či proti němu.

Opozice schůzi svolala kvůli reportáži Televize Seznam s Andrejem Babišem mladším. Ten v ní spolupracovníky svého otce obvinil z toho, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na anektovaném Krymu. Oba Babišové čelí v případu obvinění z dotačního podvodu. Ministerský předseda synova slova odmítá. Babiš junior podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
23.11.2018 22:28 | Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, on-line reportáž z dnešní mimořádné schůze sněmovny k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše končí. Děkujeme, že jste ji s námi sledovali. Tématu se budeme věnovat i nadále.

23.11.2018 20:57 | Demonstranti zakončili protest hymnou

23.11.2018 20:27 | Za demisi vlády demonstruje několik tisíc lidí

Protest na Staroměstském náměstí v centru Prahy pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, který letos už několik demonstrací proti Babišovu kabinetu uspořádal.

Akce bude podle předsedy pořádajícího spolku Mikuláše Mináře krátká a úderná. Účastníky také vyzval k tomu, aby neuráželi premiéra, prezidenta ani voliče ANO a nenadávali jim. "Stačí se pouze držet faktů," řekl.

23.11.2018 20:09 | Na Staroměstském náměstí začala demonstrace proti menšinové vládě ANO a ČSSD

 

23.11.2018 19:29 | Máme toho dost, skandují lidé na Národní třídě

 

23.11.2018 19:16 | Vyjádření prezidenta Miloše Zemana
23.11.2018 18:54 | Demonstranti proti vládě, která dnes ustála hlasování o nedůvěře, už dorazili na Karlův most

23.11.2018 18:46 | Tisíc lidí míří v pochodu proti vládě na Staroměstské náměstí

Odpůrci současné menšinové vlády ANO a ČSSD, která dnes ustála ve sněmovně pokus opozice o vyslovení nedůvěry, vyrazili po šesté hodině od Pražského hradu na Staroměstské náměstí, kde se od 20:00 uskuteční protivládní demonstrace.

Průvod demonstrantů se vydal od Pražského hradu na Staroměstské náměstí, kde se uskutečnila protivládní demonstrace.

23.11.2018 18:14 | Hrnčíř z SPD: Menšinovou vládu ANO bychom podpořili, chceme bránit vlast a kulturu

Pád vlády jsme chtěli, ale do nové bychom nešli, ale podpořili bychom menšinovou s ANO, jsme zklamaní, že bude pokračovat ta, kde je účastna ČSSD, je to rozhádaná a nedůvěryhodná partaj, a to je špatné pro občany, říká poslanec SPD Jan Hrnčíř.

 

23.11.2018 18:08 | Babiš se na tiskovce hádal s novináři: Já budu odpovídat komu chci, řekl

Spolupráce s kyperskou firmou Seznam vám sedí dobře, zaútočil Andrej Babiš na redaktorku České televize poté, co mu položila dotaz, na který předtím odmítl odpovědět televizi Seznam. Budu odpovídat komu chci, dodal premiér.