Červnové volby do Evropského parlamentu slibují nejen politický ale i marketingový boj. Nejsilnější vládní strana ODS po drtivé prohře v loňských krajských a senátních volbách slibuje, že tentokrát sáhen i k negativní a srovnávací předvolební kampani.

O tom, jak chce ODS reagovat na strategii ČSSD i na další otázky, ve středu odpovídal čtenářům iHNed.cz Jan Zahradil, lídr kandidátky občanských demokratů.

Diskuse se zastavila také u ekonomické krize a současných neshodách českého předsednictví EU s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. 

Čtěte také
 

 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Fandíte Slavii, konkurenci z Letné nebo úplně někomu jinému?
Jan Zahradil
To se tedy omlouvám. Ať řeknu cokoliv, nebude to pravda, protože nejsem fotbalový fanoušek. Možná se na tom podepsaly ty věci, které se okolo českého fotbalu děly v posledních letech...
Čtenářský dotaz
Pane poslance, budete v predvolební kampani klast duraz na zachování prumyslových kapacit v Ceské republice, obzvláste v odvetví výroby automobilu a v dodavatelském prumyslu? Dekuji Vám.
Jan Zahradil
Asi narážíte na výroky pana Sarkozyho, který vyzval francouzské automobilky k odchodu z ČR. To jsou nešťastné výroky a management těchto firem jistě nebude poslouchat politicky motivované výzvy. Jinak ale nejsem příznivcem investičních pobídek a ani si nemyslím, že pro budoucnost české ekonomiky je výhodné orientovat se na "montovny". Ty stejně časem odejdou do mzdově výhodnějších regionů. V ČR je ale dost původní sofistikované výroby, kterou bychom si měli zachovat.
Čtenářský dotaz
Pane Zahradile, máte nějakou představu, kam by se měla Evropa ubírat, nebo si myslíte, že již integrování bylo dost, že současný stav je dostatečný? Děkuji Jan Hadrava
Jan Zahradil
Jsem přesvědčen, že EU již narazila na strop svých možností a že nás v budoucnu čeká spíše rozvolňování tohoto svazku. Ostatně na výrocích např. francouzského prezidenta je vidět, že v době krize vítězí spíše národní pohled a preference nad "evropskými". Zkrátka bližší košile než kabát. Ani Lisabonská smlouva nepřispěje další integraci EU- spíše vyvolá protireakce menších členských států (a zejména jejich občanů), které jsou touto smlouvou poškozeny oproti současnému stavu pokud jde o jejich hlasovací a rozhodovací váhu v Radě EU.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co si myslíte o Adolfa Hitlera adorujících výrocích Davida Ratha z poslední doby? Jana
Jan Zahradil
Ty výroky byly naprosto skandální. Pan Rath si zakládá na své pověsti kontroverzního řečníka ale tohle opravdu přehnal. Bohužel se zdá, že sociální demokracii dnes projde u jejích voličů cokoliv - jakákoliv nehoráznost, jakýkoliv skandál, to, co by nám niíkdy neprošlo...Je to zvláštní.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Zahradile, myslíte si, že ČSSD udělala dobře, když zvolila lídrem své kandidátky do EP Jiřího Havla, autora marxisticko-leninské učebnice ekonomie?
Jan Zahradil
Pana Jiřího Havla - stejně jako drtivá většina občanů ČR - neznám, nevím kde k němu ČSSD přišla. O té jeho učebnici nevím, ale nijak mne to nepřekvapuje. V ČSSD musí být takových lidí hodně. Ostatně pan Paroubek se svou minulostí z Národní fronty je toho nejzářnějším příkladem.
Čtenářský dotaz
A ještě jeden dotaz, jak hodnotíte program ČSSD pro provolby? Nepřijde Vám, že je to jenom okopírovaný program psa, tedy Strany evropských socialistů?
Jan Zahradil
Žádný jejich program jsem doposud nečetl a pochybuji, že nějaký vůbec mají. Máte pravdu v tom, že ČSSD je totálně podřízená straně PES (Strana evropských socialistů) a přejímá slepě jejich program bez ohledu na to, zda je to výhodné pro ČR. V ODS říkáme, že ČSSD JEDE NA PSU...
Čtenářský dotaz
Dobré ráno. 1) Co říkáte na požadavek Strany evropských socialistů (PES) a české ČSSD na zavedení kvót pro jesle a školky? 2) Podporujete další rozšiřování EU? Předem děkuji za odpověď, Tereza
Jan Zahradil
1) Takové kvóty jsou nesmyslným, typicky socialistickým plánovačským výmyslem. Rodiny mají právo si samy naplánovat, jak se chtějí o děti starat a stát by je v tomto smyslu neměl do ničeho nutit. Kdo chce dát dítě do jeslí nebo do školky, má mít tu možnost (ne povinnost !), kdo s nimi chce zůstat doma, má mít také tu možnost. 2) Ano podporuji. I rozšíření EU o Turecko.
Čtenářský dotaz
Jak hodnotíte celý ten poplatkový zmatek, který se strhl ve věci zdravotnických poplatků po nástupu hejtmanů z ČSSD? Není na hlavu, že v každém kraji jsou poplatky nastaveny jinak? Kdo se v tom má potom vyznat?
Jan Zahradil
Ano, je to chaos a nekoncepčnost. Navíc je to prostizákonné. Nejhorší ovšem je, že se takto utratí spousta peněz, které by jinak kraje mohly použít na svůj vlastní rozvoj. Vracení poplatků jde totiž z krajských rozpočtů a kraje takto mohou přijít o mnoho set milionů korun. Věřím, že si to voliči budou do příštích krajských voleb pamatovat.
Čtenářský dotaz
Neobáváte se v souvislosti s finanční krizí vzedmutí vlny protekcionismu?
Jan Zahradil
Velmi se toho obávám. Dokonce si myslím, že mnozí politici v různých zemích přijali tuto krizi s jakousi tichou radostí, protože jim to dává možnost jednak odvést pozornost od vlastních domácích selhání poukazováním na "globální" charakter těchto obtíží a jednak zvýšit svou vlastní moc prosazováním nejrůznějších státních opatření, regulací, novým přerozdělováním apod. To není nijak slibný vývoj.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, 1) Jak hodnotite vzestup mocenských aktivit Ruska a vysokou zavislost evropskych statu na jeho zdrojich? 2) Jaký je Váš názor na francouzského prezidenta Sarkozyho? 3) Jak hodnotíte právě probíhající české předsednictví? 4) Co říkáte na projekt plynovodu Nabucco? Je realizovatelný v dohledné době? Respektive je vůbec realizovatelný? 5) Myslíte si, že je do budoucna uskutečnitelná vize Panevropy?
Jan Zahradil
1) Jako nebezpečné jevy. 2) Kdyby byl pan Sarkozy prezidentem malého státu, byl by s jistou shovívavostí považován za poněkud příliš výřečného excentrika. On je ovšem prezidentem velkého státu...a tam, jak je vidět, platí jiná hodnotící měřítka. 3) Zatím na jedničku. 4) Věřím, že je nezbytný a realizovatelný, potřebuje politickou i finanční podporu EU. 5) Ne, myšlence Panevropy či Spojených států evropských nevěřím a pokládám je za utopii.
Čtenářský dotaz
Jak hodnotíte počínání pana hejtmana a poslance za ČSSD Radko Martínka, který vyzývá lidi k placení poplatků? Ví ČSSD vůbec, co dělá?
Jan Zahradil
Pan hejtman Martínek si konečně uvědomil, že na vracení poplatků nebude mít v krajském rozpočtu peníze, resp. že by to mohlo jeho rozpočet zruinovat. Tak to vypadá, když zbožná přání narazí na realitu. Nezbývá než doufat, že i ostatní hejtmany ČSSD dovede zdravý rozum ke stejnému závěru...
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane europoslanče, co říkáte na Sarkozyho „nápad“ na stažení automobilky TPCA z Kolíny do Francie? A co na Sarkozyho obecně? Není ta Francie divná země? Taková celá nějak posunutá doleva, pravicovou stranu, abyste pohledal. S přáním úspěchu ve volbách Helena
Jan Zahradil
Řečeno parafrází na slova Sarkozyho předchůdce, prezidenta Chiraca - v tomto případě pan prezident Sarkozy propásl dobrou příležitost mlčet.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Zahradil, bojite se nejednotnosti Evropy ohledne otazky energeticke bezpecnosti? Jak se divate na napad nekterych evropskych zemi na docasne zruseni Maastrichtských kriterii, respektive Paktu stability a rustu? S pozdravem Ing. Jan Novak, Chicago, Illinois
Jan Zahradil
Ano, této nejednotnosti se bojím. Bojím se toho, jak si některé země - Německo, Itálie - hrají na vlastním písečku. Pokud má někde evropská integrace a spolupráce opravdu smysl, pak je to právě zajištění energetické bezpečnosti EU. K druhé otázce - jak je vidět, když teče do bot, žádné pravidlo v EU není dost závazné na to, aby se nedalo porušit. A platí to zejména pro velké a silné hráče
Čtenářský dotaz
A jeste jeden dotaz, jak muzete z pudy evropského parlamentu ovlivnit politiku smerem ke spolupraci s ceskymi krajany v zahranici?
Jan Zahradil
Nijak zvlášť, to není agenda EP, to je spíš otázka pro české poslance a české MZV.
Čtenářský dotaz
Volim ODS v domacich volbach kvuli danim a deregulaci najemneho, ale vas protievropsky postoj je mi z duse protivny, do evropskych voleb ODS prave kvuli VAM Zahradile volit nebudu.
Jan Zahradil
Děkuji za kritický příspěvek. Nicméně musím se ohradit - náš postoj není protievropský. Ostatně mnozí euroskeptici nám v poslední době nadávají za pravý opak - tedy že jsme příliš proevropští... Nicméně doufám, že si v eurovolbách vyberete.
Čtenářský dotaz
Vážený pane europoslanče, proč si Česká republika šlape po důstojnosti a jednotě tím, že dopouští sprosté útoky na svého nejvyššího představitele, prezidenta Václava Klause, který toho pro naši zemi tolik udělal? Souhlasíte s tím, že by hanobení prezidenta mělo být alespoň přestupkem?
Jan Zahradil
Mohu říci jen to, že kdykoliv se někdo v EU navezl do českého prezidenta, byla to ODS, která se ho zastala. Naposled to byl premiér Topolánek na půdě Evropského parlamentu. Myslím, že je to povinnost každého českého politika. Naproti tomu ČSSD vždy horlivě kýve na jakoukoliv - i tu nejsprostší - kritiku Václava Klause. Nevěřím ale, že se to vyřeší nějakým opatřením v rámci trestního či přestupkového řízení. To mi trochu zavání dobou minulou a nejsem stoupencem takového řešení.
Čtenářský dotaz
1)Pane europoslanče. Proč se ODS cpe do europarlamentu, když Evropu nemůže vystát a krom společného trhu a volného pohybu kapitálu, služeb a péracovní síly nemá zájem o žádnou další integraci a nejraději by byla, kdyby Evropa zůstala decentralizovaná na množství malých diecéz, kde by neomezeně praktikovaly své špinavé kejkle místní hrabátka? 2) Jak si představujete, že dokáže decentralizovaná Evropa politicky a ekonomicky konkurovat svým největším konkurentům (USA,Číně, Indii, Jihoamerickému uskupení v čele s brazilií) když bude mít proti sobě integrovaná společenství? Mimochodem podle prognóz US výzkumných ústavů výhledově Čína někdy kolem r. 2030 předstihne USA ekonomicky i vojensky. 3) Coříkáte na Vondrovo zvládnutí Entropy? Neměl by po "výběrovém řízení" a diplomatickém Faux pas na vyvodit osobní odpovědnost? 4) Jak jde do souladu s decentralizací, kterou máte v programu pokus o zadání sanační zakázky v rozsahu 115 mld. Kč jediné firmě?
Jan Zahradil
1) Zřejmě máte pocit, že do Evropského parlamentu by měly kandidovat jen ti, kdo bezvýhradně souhlasí s myšlenkou nadnárodní, centralizované, unifikované a federalizované EU. Omyl. EP reprezentuje občany EU a měl by proto reprezentovat co nejširší vějíř názorů na evropskou integraci - včetně názorů kritických či dokonce těch, které EU úplně odmítají. To je demokracie. Argument o "špinavých kejklích" jakýchsi místních hrabátek je notně omšelý a laciný. Darebný politik dokáže provádět "špinavé kejkle" na jakékoliv úrovni - místní, národní i evropské. Tomu žádná integrace nezabrání, to je věc morální vyspělosti. 2) I tento argument je účelový. Hloubka integrace nadnárodního uskupení či jeho geografická velikost nijak nesouvisí v jeho efektivitou. Efektivita tkví ve schopnosti pružně reagovat na měnící se situaci ve světě. Právě to bohužel přeregulované a centralizované EU chybí. 3) Nemám radost z toho, že pan Černý se dopustil "podfuku" na vládě. To bylo nefér. Na druhé straně musím říci, že Entropa zviditelnila české předsednictví v Bruselu jako nic jiného. A devadesát procent reakcí, které jsem na ni dostal, bylo kladných - hlavně od mladých lidí. 4) pokud to bylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách či jinou podobnou legislativou - kde je problém ?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nestydíte se kandidovat za ODS, tedy stranu, která se absolutně podřídila velmocím v Evropě, ačkoli tvrdila opak? Vás osobně mám rád a proto se divím, že si takto kazíte jméno. Jak se díváte na SSO(Svobodní)pana Macha? děkuji a hezký den.LM
Jan Zahradil
No vidíte, před chvílí mi tady někdo pro změnu vyčinil za "antievropský" postoj ODS. Tak kde je pravda ? Myslím, že někde uprostřed. ODS není nadšena z mnoha věcí v EU. Jako vládní strana ale dělá politiku praktickou a pragmatickou, ne hlavou proti zdi. Mnozí z těch, kdo mají dnes svalnaté řeči, by se chovali stejně, pokud bybyli ve vládě. Na stranu SSO se nedívám nijak, protože o ní doposud nic nevím.
Čtenářský dotaz
Pane Zahradile, proč chcete být poslancem europarlamentu, když ČR podle vás potřebuje na posílení své pozice v EU vůči Německu americkou vojenskou přítomnost v ČR? Byl byste ochoten vyhlásit SRN společně s americkou okupační správou válku? Jak si představujete podstatu evropské integrace a jakou úlohu v ní má podle vás hrát ČR?
Jan Zahradil
Doba válek v Evropě už naštěstí skončila. Přítomnost USA ve střední Evropě potřebujeme na posílení své POLITICKÉ váhy - jak proti Rusku, tak proti některým evropským velmocem. Podstata evropské integrace může být jen v dobrovolném - nikoliv vynuceném či nadiktovaném - sdílení některých kompetencí všemi členskými zeměmi, které jsou základními stavebními kameny EU. O míru tohoto sdílení kompetencí se právě vede zásadní politický spor. Jedněm připadá, že tato míra již překročila hranici únosnosti, jiným naopak, že je nedostatečná. A ČR ? Ta má přece své bohatě historické zkušenosti s fungováním v nadnárodních celcích. Víme o tom své, proto bychom měli být nositeli střízlivého a praktického pohledu na evropskou spolupráci, ne eurohujerství.
Čtenářský dotaz
Vážený pane poslanče, rád bych se zeptal, proč je třeba pokračovat v konfrontační kampani? Není lépe pracovat, a co se týká nápravy chyb, tak si zametat před svým prahem? Vím, že opozice často útočí podpásově, ale možná by tato politika opozici poučila, že slušnost se vyplatí. Děkuji
Jan Zahradil
Již několikrát jsme se v různých kampaních přesvědčili, že na hrubost nelze odpovídat slušností. Lidé to nakonec pokládají za slabost. Chová-li se někdo jako hrubián - pan Paroubek třeba - je třeba jej umět odkázat do patřičných mezí.
Čtenářský dotaz
Pane poslanče, mohl byste prosím blíže specifikovat, jaké jiné sofistikované výroby je v České republice dost? Jistě to nebude sklářství, keramičky, těžba uhlí nebo indické železárny. V jedné z odpovědí tento výraz zmiňujete v souvislosti s jazykovým vynálezem Vašeho pana kolegy Římana - "montovnami". Nevím, kolik "montoven" s vyspělou strojařinou v programu jste v ČR navštívil, ale nezdá se mi, že byste hovořil se znalostí věci. Pokud se nemýlím, tuto zemi dlouho živí strojírenská, exportně orientovaná výroba. A automobilový průmysl je přes všechny současné problémy vždycky a ve všech směrech o dva stupně výš než ostatní průmyslová odvětví. Proč tedy taková zášť ?
Jan Zahradil
Já s vámi v zásadě souhlasím. A necítím žádnou zášť. Jen obavy, že účelově - a dočasně - umístěná výroba nakonec ČR opustí někam směrem na Východ a nám tu po ní zbydou prázdné haly a nezaměstnaní. Nemějte obavy, po ČR jezdím a továren s vyspělou a sofistikovanou výrobou jsem navštívil už dost - jde třeba o lékařskou či medicínskou techniku nebo výrobky z oblasti ochrany životního prostředí. Jistě nejsou to továrny s tisíci zaměstnanci, jako automobilky, ale fungují, dávají lidem práci a vyvážejí. A proti automobilkám vůbec nic nemám.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane poslanče EP, nepropadáte někdy beznaději a pocitu marnosti v "socialistickém moři" EP? Dokážete prosadit některé vaše názory?
Jan Zahradil
Je to opravdu zvláštní svět a pocitu marnosti v něm můžete podlehnout velmi snadno. Chce to ale nevzdávat se a držet se svého - i když někdy (dokonce dost často) skončíte v menšině. Mám zkušenost, že pokud si umíte stát na svém, pak i ti, kteří s vámi nesouhlasí, vás nakonec respektují. A to je v politice důležité. Nemusíte být oblíben, ale měl byste být respektován. Nejhorší je být směšný. Děkuji za dotazy, omlouvám se všem, na něž se nedostalo. Hodina, mně vyměřená, uplynula, takže se s vámi loučím a přeji hezký den. Na shledanou.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co si myslíte o výrocích pana Topolánka jako je "noc dlouhých nožů", "Es kommt der Tag!" a dalších, a co si myslíte o prostředníčku pravé ruky pana Topolánka a o tom, jak jej používá ve sněmovně?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, píšete, že EU dosáhla svého vrcholu a že očekáváte spíše rozvolnění svazku. Kolik tedy evropské integraci dáváte času a kam vidíte budoucí směrování evropského regionu, když ne k pseudoamerické federaci?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Zahradile, Jiřího Havla sice neznáte, nevíte, kde k němu socdem přišla, o jeho učebnici nevíte, ale nijak vás to nepřekvapuje. Co tedy konkrétně hodnotíte a co vás nepřekvapuje? Jakých lidí může být v ČSSD hodně? Jaká je minulost pana Proubka v Národní frontě a jak ji hodnotíte? Prosím konkrétní fakta a konkrétní hodnocení, a to alespoň velmi stručně. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Pane europoslanče, zdá se vám v pořádku, že předseda vaší strany žije se svojí milenkou, která čerpá všech výhod - které pramení z tohoto svazku .- stejně jako ze své funkce v PS? "Výhodný" život vede i jeho oficiální manželka. Myslím si, že tím ztrácí vaše strana hodně hlasů u voličů. A co vy ? Také máte ženy dvě... nebo jste za staromôdního ?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Zahradil, chtěl bych se Vás jako bývalý volič zeptat, co si myslíte o tom, že vláda prosazuje euroústavu (chcete-li lisabonskou smlouvu). Především Mirek Topolánek a pan Vondra. Jde mi o to, že je pro mě, jako pravicově smýšlejícího voliče nepřípustné, abych takovou stranu příště volil. Dále mě nemile překvapují názory pan Římana a Nečase na řešení ekonomické krize. Děkuji za odpověď, přeji hodně úspěchu...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane poslanče. Rád bych se Vás zpetal, zda si nemyslíte, že akceschopnost EU bez federalizace, nejen Lisabonské smlouvy, je dostatečná v současném světě, jako hráč s Čínou, USA, Indií. Děkuji mnohokrát
Čtenářský dotaz
Dobrý den, vysvětlete, prosím, co ODS udělala za téměř 20 let své existence pro rozvoj průmyslu v ČSR a ČR? Co lepšího než ty špatné montovny vzniklo na základě činnosti a působení ODS? Prosím, vyhněte se podmiňovacímu způsobu a budoucím představám. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane poslanče, nebojíte se, že nová Strana svobodných občanů se zakladatelem Petrem Machem je pro ODS hrozbou a že jí může při volbách do EP reálně odčerpat několik procent voličů? Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den student Jiří Sojka redaktor Studentského listu na Vysoké škole ekonomické v Praze
Čtenářský dotaz
Vážený pane Zahradile, jako expert ODS na Evrpskou unii už (doufám) víte, jaký je rozdíl mezi nařízením a směrnicí. Jestli ne, rád Vám to vysvětlím. Ale opravdu to není to samé, jak jste se nás s arogancí a hloupostí sobě vlastní snažil přesvědčit v jistém rozhovoru před minulými volbami do EP.
Související