Premiér Bohuslav Sobotka končí v čele ČSSD. Stranu nově povede její první místopředseda Milan Chovanec. Volebním lídrem bude místopředseda Lubomír Zaorálek. Shodlo se na tom grémium strany na svém středečním jednání. "Jsem výrazně nespokojen s nízkými volebními preferencemi sociální demokracie. Podpora veřejnosti neodpovídá práci ČSSD, kterou jsme ve vládě odvedli," uvedl Sobotka a oznámil, že k čtvrtečnímu dni končí jako předseda.

Sociální demokracie řeší výměnou předsedy hned několik problémů. Členové strany svému šéfovi vytýkali klesající předvolební preference, Sobotka naopak své kolegy kritizoval za to, že se místo přípravy kampaně zabývají vnitrostranickými hádkami a boji o moc. 

Podle středečního večerního rozhodnutí nejužšího vedení strany Sobotka skončí v čele strany. Tu povede do voleb ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se tak stane kandidátem ČSSD na post premiéra. Ministr vnitra Milan Chovanec převezme kompetence a povede stranu.

Obě jména v praxi znamenají, že sobotkovsky "uhlazená" ČSSD změní čtyři měsíce před volbami styl. Zaorálek bude jejím výrazným rétorem, Chovanec zase bude svým razantnějším vystupováním připomínat expředsedu Jiřího Paroubka.

Křeslo premiéra si Sobotka ponechá a bude řídit vládu až do konce volebního období. Přesto podle Sobotky nejde o žádné "trojvládí".

Preference na deseti procentech

Krize uvnitř sociální demokracie eskalovala v posledních týdnech po tom, co agentury zveřejnily výzkumy veřejného mínění, které ukázaly další výrazné poklesy předvolebních preferencí strany. Nejčastěji se výsledek ČSSD v květnu snížil o tři procentní body na 14 procent. Jeden z průzkumů však sociálním demokratům přisoudil i výsledek 10 procent, což členskou základnu i špičky strany vyděsilo. Straníci začali tlačit na Sobotku, aby situaci neprodleně řešil. "Sílí pocit, že se preference bez toho nezlepší," odpověděl jeden z členů vedení na otázku, zda může pozici strany vyřešit výměna lídra.

Další nemalé potíže se objevily v některých regionech. Například v Jihočeském kraji lídr kandidátky starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka na protest proti vedení strany odstoupil z voleb. A problémy má i Praha, kde proti sobě stojí dvě znesvářená stranická křídla. Bylo to právě hlavní město, kde Sobotka prožil jednu z posledních porážek. Premiér totiž chtěl, aby se lídrem v Praze stal ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, členové však zvolili místopředsedu a náměstka pražské primátorky Petra Dolínka.

Babiš má Sobotku za zbabělce, Bělobrádek si ho váží 

Šéfové stran, které s ČSSD vládnou ve společné koalici, se v názoru na aktuální dění uvnitř sociální demokracie rozcházejí. "Premiér Bohuslav Sobotka je zbabělec, který opouští potápějící se loď jen proto, aby se zachránil," komentoval Sobotkovo rozhodnutí vzdát se funkce předsedy ČSSD a volebního lídra strany šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nedávno odvolaný ministr financí ČTK napsal, že Sobotka se bojí přímé předvolební konfrontace. "Já jsem se na souboj s ním těšil, že si to spolu rozdáme jako chlapi před občany," napsal.

Naopak předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil Sobotkovi obdiv. "Sobotka udělal silný krok. Je to nejdéle sloužící premiér. Vážím si ho a držím palce ve veřejném i osobním životě," uvedl Bělobrádek.

 

Dění okolo rozhodnutí Bohuslava Sobotky sledujeme v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.6.2017 22:05 | On-line reportáž končí, dobrou noc

Vážení čtenáři, on-line reportáž z dnešního dění v ČSSD končí, děkujeme za pozornost. Aktuální informace opět najdete na iHNed.cz a v Hospodářských novinách.

14.6.2017 20:57 | Hašek děkuje

Bývalý jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) ocenil práci Bohuslava Sobotky pro ČSSD a zároveň uvedl, že jeho vláda z posledních pěti řešila problémy regionů s největším pochopením a výsledky. Uvedl to na svém facebookovém profilu po Sobotkově rezignaci na předsedu strany a volebního lídra.

 

14.6.2017 20:36 | Sobotkovo prohlášení

14.6.2017 20:18 | Babiš: Sobotka je zbabělec

Premiér Bohuslav Sobotka je zbabělec, který opouští potápějící se loď jen proto, aby se zachránil, komentoval Sobotkovo rozhodnutí vzdát se funkce předsedy ČSSD a volebního lídra strany šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nedávno odvolaný ministr financí napsal, že Sobotka se bojí přímé předvolební konfrontace. "Já jsem se na souboj s ním těšil, že si to spolu rozdáme jako chlapi před občany," napsal.

14.6.2017 20:04 | Fiala: Je to zoufalé řešení

14.6.2017 20:03 | Faltýnek: ČSSD by měla spíše pracovat ve sněmovně

Podle Jaroslava Faltýnka (hnutí ANO) není dobře, že ČSSD řeší své interní problémy veřejně. "Je to interní věc sociální demokracie. Pro mě to není překvapení. Je otázka, jestli to ČSSD pomůže v tom nadcházejícím předvolebním období. Není dobře, že své interní věci řeší takhle veřejně . Měli by se spíše věnovat práci ve sněmovně a vládě," řekl Faltýnek.

14.6.2017 19:57 | Sjezd bude až po volbách

"Musíme udělat všechno pro to, abychom uspěli u voličů. To je první úkol, co bude po volbách, řešme až po volbách. Ale říkám, že nemáme tolik kvalitních lidí jako Bohuslav Sobotka a není možné s nimi mrhat," uvedl. Nemyslí si, že by se sjezd uskutečnil dřív než před volbami. "Já to nepředpokládám, ty volby jsou už za čtyři měsíce," řekl.

14.6.2017 19:53 | Chovanec: Zaorálek bude naše tvář

Chovanec: "Já budu mít na starosti technické zabezpečování kampaně. Organizaci voleb, komunikaci s regiony. Luboš Zaorálek bude naše tvář, která bude prezentovat náš program. Chci, aby měl co nejvíc mediálního prostoru. To je rozdělení, na kterém jsme se dohodli, a já plně podporuji Luboše Zaorálka," dodal Chovanec.

"Nepředpokládám, že bychom do voleb svolávali mimořádný sjezd strany," řekl nový šéf ČSSD Milan Chovanec.

14.6.2017 19:45 | Sobotka: Není to trojvládí

ČSSD, Sobotka, Chovanec"Není to žádné trojvládí. Já jsem se rozhodl upřednostnit zájem ČSSD před svým vlastním. Zítra odcházím z vedení strany. Vedení ČSSD je jasně definováno, to není žádné trojvládí," odmítá nesrozumitelnost rozhodnutí pro voliče Bohuslav Sobotka.

14.6.2017 19:44 | Za volby zodpovídám já, říká Zaorálek

"Já přijímám plnou zodpovědnost za výsledek ČSSD v říjnových volbách. A o tuto zodpovědnost se nehodlám s nikým dělit, bude to na mně," slibuje Lubomír Zaorálek.