Poslanci ve čtvrtek rozhodli o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Oba byli obviněni už před říjnovými sněmovními volbami pro podezření z dotačního podvodu a Babiš také z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Vinu oba popírají, stíhání má podle nich politické motivy.

Navzdory tomu Babiš a Faltýnek uvedli, že chtějí, aby je poslanci ke stíhání vydali. Stejné doporučení dal v úterý mandátový a imunitní výbor, který prozkoumal policejní žádost.

Už před jednáním všechny strany kromě hnutí ANO oznámily, že budou hlasovat pro vydání obou politiků a podle toho dopadlo i samotné hlasování. Pro bylo celkem 111 poslanců, proti jen 69.

Dolní komora vydala oba poslance k trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo poprvé už loni v září. Tehdy bylo rozhodnuto po zhruba sedm hodin dlouhé, často bouřlivé debatě. Nyní poslanci posuzovali novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek obhajobou poslaneckého mandátu v říjnových volbách znovu nabyli imunitu v plném rozsahu.

Policie v případu obvinila i dalších devět lidí. Patří k nim mimo jiné i Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
19.1.2018 22:20 | On-line reportáž končí

On-line reportáž pro dnešek končí. Situaci kolem premiéra Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka v kauze podezření z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo budeme sledovat i v příštích dnech. Děkujeme za pozornost.

19.1.2018 18:48 | Je to prasárna, řval Babiš před poslanci. Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

 

19.1.2018 17:11 | Je dobré, že Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou mít možnost očistit své jméno, myslí si Filip
19.1.2018 16:44 | Premiér už nebrání jím nebo jeho lidmi ovládané instituce, ale je s nimi v osudovém konfliktu, píše v komentáři Fendrych

Sněmovna v pátek odpoledne vydala k trestnímu stíhání premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a šéfa klubu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Ze 180 hlasujících poslanců bylo 111 pro a 69 proti. Jednání se zvrhlo v něco zcela nenormálního, absurdního: premiér země pravil, že v Česku je možné objednat si stíhání a dostat někoho do vězení, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

19.1.2018 16:03 | Slova šéfa ANO jsou zarážející, píše Petr Gazdík
19.1.2018 15:25 | Babiš přišel o imunitu a je to dobrá zpráva, píše v komentáři Petr Honzejk

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek byli vydáni k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je to dobře jak z pohledu fungování právního státu, tak i z pohledu elementární politické kultury.

Andrej Babiš si po hlasování snad konečně uvědomil, že nemá v Česku absolutní moc. Proti jeho vydání do rukou spravedlnosti hlasovali pouze poslanci jeho vlastního hnutí. Jednotně, nerozborně, disciplinovaně. Poslanci ostatních osmi stran ale soudí, že v Česku má fungovat rovnost před zákonem. Tudíž, že pozice premiéra není ničím, co zaručuje extra zacházení, pokud se dotyčný dostane do konfliktu s právními normami, píše ve svém komentáři Petr Honzejk.

19.1.2018 15:21 | Český rozhlas tlumí, až ignoruje skandální prohlášení premiéra Babiše, tvrdí Kalousek

 

19.1.2018 15:03 | Policie odmítla výroky Babiše

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání sněmovny, že je v Česku možné objednat si na zakázku trestní stíhání. Policisté vždy postupují podle platných zákonů a jejich práci dozorují státní zástupci, uvedla v prohlášení mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien.

Mluvčí zdůraznila, že se policie běžně k politickým výrokům nevyjadřuje. "Nicméně v tomto případě je naší povinností zareagovat, neboť takový výrok ohrožuje důvěru veřejnosti v práci a nezávislost Policie ČR a dalších orgánů činných v trestním řízení. Odmítáme, že by si v České republice bylo možné objednat trestní stíhání na zakázku," uvedla Skupien.

19.1.2018 14:58 | Ujistěte veřejnost, že není možné si v Česku objednat trestní stíhání, vyzývá Kalousek Pelikána

 

19.1.2018 14:43 | Prezident Zeman ctí presumpci neviny