Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a šéfa sněmovního klubu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS) novinářům po středečním zhruba čtyřhodinovém jednání výboru řekla, že zasedání bylo neveřejné, proto nebude informovat o počtu hlasů pro a proti. Žádný člen výboru ale nepožadoval další dokumenty či výslechy. Babiš považuje kauzu za účelovou a rozhodnutí výboru ho nepřekvapilo.

Přehledné shrnutí kauz kolem Andreje Babiše: Likvidace nepohodlné firmy a dotační hra kolem Čapího hnízda

Podle Faltýnka policie zatajila v žádosti o vydání některé zásadní důkazy, Babiš řekl, že policie pouze fabuluje. "My jsme s tím samozřejmě počítali, protože to rozložení politických sil v tom výboru je jasné, takže znovu opakuji, že to je kauza, která má zásadním způsobem ovlivnit příští volby. To není kauza Čapí hnízdo, to je kauza, kdo vyhraje sněmovní volby a kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě," řekl Babiš po oznámení výsledku hlasování.

Sněmovna o vydání Babiše a Faltýnka bude jednat zřejmě 6. září. Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Každý z nich ve středu před výborem hájil svou pozici zhruba 45 minut, před nimi vystoupili vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Němcová i zpravodaj věci ve sněmovně Jiří Dolejš (KSČM) odmítli komentovat výhrady Faltýnka a Babiše k úplnosti policejní žádosti. "Pochopitelně předpokládaná obhajoba pánů právníků je něco jiného než meritum jednání mandátového a imunitního výboru," uvedl Dolejš. Členové výboru podle něj zvažovali především politické souvislosti žádosti. Doplnil, že pro něj byly rozhodující informace, že se dozorující státní zástupce dnes postavil za průběh předběžného vyšetřování a že konstatoval, že spis je připraven do fáze stíhání.

Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Romana Sklenáka je důležité, že výbor vyhověl všem návrhům, které na jeho zasedáních padly. "Předvolali jsme všechny ty, kteří byli požadováni. Vyžádali jsme si materiály. Dnes jsme dostali informace od státního zástupce," vyjmenoval. Jednání ho utvrdilo v názoru, že kauza nebyla účelově načasována.

"Nemám žádné pochybnosti, samozřejmě zdůrazňuji, že my si nemůžeme dělat ambici detailně prostudovat celý případ a chtít znát sebemenší nuance případu. Pro rozhodování výboru stejně jako sněmovny je důležité vyloučit tu politickou motivaci, ingerenci do chodu sněmovny. Tam já nemám žádnou pochybnost," řekl novinářům. Členům svého klubu doporučí hlasovat pro vydání.

Podle člena výboru za hnutí ANO Matěje Fichtnera nemá policejní žádost oporu v policejním spisu a je to spíš vyšetřovací verze. Není si jist, zda žádost není politicky motivovaná. "A pokud to posuzujeme na mandátovém a imunitním výboru, tak si musíme být přece jisti, že tam žádná politická motivace není," řekl. Kroky policie a státního zastupitelství lze podle něj zpochybnit, protože neodpovídají tomu, co je uvedeno ve spisovém materiálu.

Středeční argumenty, které předložili Babiš a Faltýnek, Fichtnera prý příliš neovlivnily, protože z jeho pohledu neříkaly nic moc nového. Podle Němcové nebylo slyšení pro rozhodování výboru zásadní, přineslo pouze "doplnění drobných střípků".

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu.

Jednání výboru jsme sledovali v on-line reportáži:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
30.8.2017 19:57 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž z jednání mandátního a imunitního výboru sněmovny končí. Další dění budeme i nadále sledovat. 

Redakce HN

30.8.2017 19:47 | Dolejš se vyjádřil na Twitteru

30.8.2017 19:20 | Andrej Babiš v České televizi reagoval na doporučení sněmovního výboru:

"Žádné fiktivní smlouvy nebyly. Byly to reálné smlouvy, které byly podepsány, cena byla zaplacena bankovním převodem a akcie byly převzaty. Pan vyšetřovatel to neuvedl do té žádosti a fabuluje o nějakém spiknutí a nějaké fikci," popsal předseda ANO.

30.8.2017 19:16 | Babiš s rozhodnutím výboru počítal, doporučení k vydání ho nepřekvapilo

30.8.2017 19:11 | Sklenák doporučil hlasovat pro vydání obou politiků ke stíhání

Předseda klubu poslanců ČSSD Roman Sklenák doporučí svým kolegům, aby na schůzi 6. září hlasovali pro vydání Babiše a Faltýnka.

"Poslanci mají k dispozici pouze doporučení výboru, který se tím zabývá intenzivněji. Vždy je to tedy velmi silné vodítko pro rozhodování. Budu doporučovat členům ČSSD, aby hlasovali pro vydání obou poslanců. Mám pocit, že většina sněmovny se takto rozhodne právě na základě rozhodnutí výboru," uvedl Sklenák.

30.8.2017 19:01 | O zbavení imunity se rozhodne zřejmě 6. září

Sněmovna bude o zbavení imunity Babiše s Faltýnkem hlasovat patrně 6. září. "Organizační výbor rozhodl, že tento bod bude zařazen. Sněmovna hlasuje o programu chůze a může dojít ještě k nějakým změnám," doplnila Miroslava Němcová.

30.8.2017 19:00 | Podle Němcové policie nic nezatajila

Na dotaz, zda je pravda, že policie zatajila výboru některé důkazy, což řekl Andrej Babiš, Němcová odpověděla:
"Kdo má být vydán, brání se všemi prostředky, a z toho, co bylo předloženo, jsem nenabyla dojmu, že by nám bylo něco zatajeno, že by s námi orgány činné v trestním řízení hrály nekorektní hru."

30.8.2017 18:59 | Tisková konference členů mandátového a imunitního výboru

30.8.2017 18:59 | Doporučení pro sněmovnu

30.8.2017 18:58 | Spis je připravený do fáze stíhání

"Státní zástupce konstatoval, že spis je připravený do fáze stíhání," popsal Jiří Dolejš.

Související