Tkanina, pod níž se člověk stává neviditelným, už existuje

Akční hrdina James Bond využil lstivého triku v dosud posledním filmovém vystoupení nazvaném Dnes neumírej: Jeho superautomobil takřka splývá s pozadím díky tomu, že kamery na straně vozu odvrácené vůči pozorovateli snímají zadní scénu, která se pak promítá na stranu pohledovou. Automobil řízený s bravurou agentu 007 vlastní se tak jeví jako takřka průhledný, v podstatě neviditelný.
Obdobný trik podle BBC využil tým japonských vědců, který vedl Susumu Tachi, na speciálním obleku, jenž se chová obdobně jako promítací plátno v kině (viz foto). Nápaditý autor to ostatně nepokrytě přiznává: "Za osobou, která si tkaninu obleče, je kamera". Nejprve to podle něho vypadá jako šedavý kabát, "ale jakmile se na něj promítne snímek, objeví se velmi jasné zobrazení".
Skutečným smyslem nové technologie však není nechat lidi mizet, ale zdůraznit dojem skutečnosti. "Virtuální realita zpravidla vytváří počítačem generovaný svět bez přímé vazby na skutečné prostředí," prohlásil japonský vynálezce. "My jsme se pokusili o projekci virtuálních věcí do skutečného prostředí".
První praktické uplatnění se má najít v medicíně. Chirurg při operaci nevidí části pacientova těla zakryté končetinami nebo nástroji a přístroji. "S naší výbavou se pacient bude chirurgovi jevit jako průhledný, takže operatér uvidí celou strukturu těla."
Nová technologie se může líbit také návrhářům bytových interiérů. Lze díky ní navodit dojem, že člověk vidí skrz zeď. Není problém vytvořit umělé okno tam, kde to znemožňují nejrůznější překážky. Jiné uplatnění se nabízí v letectví. Tak například pilot při nouzovém přistání by mnohem snadněji odhadoval výšku, kdyby viděl "skrz" podlahu do krajiny pod sebou.
Zájemci o využití technologie z arzenálů Jamese Bonda si však budou muset ještě pár let počkat. Japonští vědci totiž musejí rozlousknout nepříjemný oříšek. Dojem průhledného lidského těla lze totiž dosud navodit jen při pohledu přes speciální objektiv. Bez něho zůstává člověk stejně viditelný, jako kdyby na sobě žádné promítací plátno neměl.

Související