Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již odpověděl prezidentu Václavu Klausovi na jeho dotaz, zda je evropská ústava v souladu s českou. "K obsahu dopisu se předseda Ústavního soudu zatím nebude vyjadřovat. Nechce, aby se pan prezident dozvěděl obsah dopisu dříve z médií," uvedl mluvčí soudu Michal Spáčil.


Vzhledem k tomu, že má Klausův list charakter osobního dopisu, má i Rychetského odpověď stejnou formu, sdělil. Jiný postup by ale platil v případě, že by Klaus podal k Ústavnímu soudu podnět k zahájení řízení, v němž by se posuzoval soulad mezinárodní smlouvy s českým ústavním zákonem. Tím by se ratifikační proces přijetí evropské ústavní smlouvy pozastavil až do vyhlášení verdiktu soudu, uvedl mluvčí.


Kdyby soud rozhodl, že euroústava je v souladu s českou ústavou, ratifikační proces by mohl dále pokračovat. Při opačném verdiktu by se musela česká ústava změnit. Právě na to, zda ratifikaci evropské ústavy mají předcházet změny české ústavy, "které jednoznačně vyloučí vzájemný rozpor obou dokumentů", se Klaus v dopise ptal.


Podobný problém zatím řešilo z evropských zemí Španělsko. Jeho vláda si loni vyžádala od ústavního soudu vyjádření, zda není ústavní smlouva EU v rozporu se španělskou ústavou. Soud v prosinci rozhodl, že obě ústavy jsou v souladu.


Klaus už dříve uvedl, že je stoprocentně proti přijetí ústavy. V listopadu v Berlíně varoval před tím, že dokument vytváří právně, ústavně i politicky nový "evropský stát", který sníží váhu členských zemí. Ústavu kritizují také občanští demokraté a komunisté. Podporují ji strany vládní koalice.