Nezahájí-li Ústavní soud vážnou debatu o tom, zda je evropská ústava v souladu s českou, hrozí, že Česko nestihne ratifikaci euroústavy v termínu požadovaném EU. Vyplývá to z reakce prezidenta Václava Klause na dopis, jímž mu šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský odpověděl na dotaz týkající se evropské ústavy. Uvedl to mluvčí Hradu Petr Hájek. Dodal, že Klaus je odpovědí Ústavního soudu zklamán.


"Předseda Ústavního soudu pouze konstatoval, že o této věci není zahájeno řízení, což prezident samozřejmě dobře ví. K meritu věci se však nevyslovil," uvedl Hájek.


Mluvčí soudu Michal Spáčil v reakci na prezidentovo vyjádření uvedl, že Ústavní soud se bude touto otázkou oficiálně zabývat až v okamžiku, kdy bude zahájen ratifikační proces.


"Nebude-li v této věci u Ústavního soudu včas zahájena věcná debata, mohlo by se stát, že Česká republika z čistě procedurálních důvodů nebude moci rozhodnout o ratifikaci v termínu požadovaném Evropskou unií. Tomuto nebezpečí chtěl prezident svým dotazem předejít," uvedl Hájek.


Klaus už dříve uvedl, že je stoprocentně proti přijetí ústavy. V listopadu v Berlíně varoval před tím, že dokument vytváří právně, ústavně i politicky nový "evropský stát", který sníží váhu členských zemí. Ústavu kritizují také občanští demokraté a komunisté. Podporují ji strany vládní koalice.


Podle nedávného šetření agentury STEM/MARK evropská ústava 86 procent občanů České republiky vůbec nezajímá. Dvě třetiny lidí o ní slyšely, ale nic konkrétního o ní nevědí, pětina o ní vůbec nikdy neslyšela. Pouze 17 procent lidí má o jejím obsahu určitou představu.


Nejnovější průzkum veřejného mínění Eurobarometr zjistil, že Česko patří k zemím, kde je podpora evropské ústavní smlouvy spíše menší. Podíl lidí, kteří ji podporují, loni nicméně vzrostl. Na podzim by pro ni byly téměř dvě třetiny Čechů, zatímco na jaře to nebyla ani polovina. V žebříčku evropské pětadvacítky je Česká republika na šestnáctém místě.