17. ledna - Mladá fronta Dnes přinesla informaci, že si Gross nemohl do roku 1999 vydělat 2,5 milionu korun, které v roce 1999 zaplatil jako zálohu za byt. Gross deníku řekl, že mu 1,2 milionu korun půjčil jeho strýc František Vik.

25. ledna - Poté, co MfD napsala, že Grossův strýc neměl majetek, ze kterého by mohl peníze půjčit, Vik řekl, že peníze pocházely z půjčky od příbuzných v cizině.

29. ledna - Premiér oznámil, že chce žalovat MfD za to, jak informuje o jeho finanční situaci. Gross prohlásil, že si do roku 1999 vydělal více peněz, než noviny uvedly. Do svých příjmů si kromě platu započítal i poslanecké náhrady.

4. února - Přihlásil se Vikův věřitel, podnikatel a někdejší novinář Rostislav Rod. Peníze získal začátkem 90. let z prodeje akcií společnosti MAFRA, která vydává MfD.

7. února - Týdeník Respekt napsal, že společnost Denna Production, jejíž majitelkou je Grossova manželka Šárka, loni koupila za 5,9 milionu korun dům v Praze 9 na Proseku. Společnost zakoupila nemovitost dva měsíce poté, co ji Grossová založila, a v katastru přitom není zapsáno zástavní právo.
- Gross oznámil, že si chce nechat udělat bezpečnostní prověrku, aby rozptýlil pochybnosti o svých majetkových poměrech. Pokud by o prověrku nepožádal, tak prý odstoupí. Jeho manželka Šárka požádá finanční úřad, aby prověřil nákup domu na Proseku.

8. února - Poslanecká sněmovna neschválila návrh ODS, aby do programu zařadila mimořádný bod, v jehož rámci by Gross objasnil původ peněz na svůj byt. Pro mimořádný bod byly opoziční ODS a KSČM, ale na jeho prosazení měly málo hlasů.
- Gross před poslanci popřel nařčení ohledně nejasného původu peněz, za něž si pořídil byt, a zopakoval, že požádá o bezpečnostní prověrku a jeho žena o kontrolu finančního úřadu.

9. února - Rod oznámil, že prodal Vikovu směnku předsedovi neparlamentní České pravice Michalu Simkaničovi. Podle Simkaniče se dohodli na odložené splatnosti do doby, než bude mít Česká pravice dost finančních prostředků. Simkanič směnku zničil.

10. února - Gross během interpelací ve sněmovně čelil sérii dotazů občanských demokratů na majetkové poměry své rodiny. Případ nákupu bytu a spekulace o podnikání své ženy označil za uměle vyvolané.

11. února - Prezident Václav Klaus v Českém rozhlase řekl, že případ financování Grossova bytu diskredituje Českou republiku, a to jak navenek, tak i dovnitř.

13. února - Premiér přiznal, že za úvěr firmy Denna Production ručí přítelkyně Grossovy rodiny Libuše Barková, která je trestně stíhaná za pojistný podvod. Premiér řekl, že v době, kdy úvěr byl poskytován, Barková stíhána nebyla. Týdeník Respekt spekuloval o tom, že stavba proseckého bytového komplexu je financována z nelegálních zisků nevěstince, který sídlí v domě, jenž patří Barkové.

14. února  - Předseda České pravice Michal Simkanič informuje o schůzce, na které mu bylo nabídnuto odkoupení směnky. Finance měly pocházet z kruhů sudetoněmeckého krajanského sdružení. Simkanič "sponzoring" strany odmítl.

16. února - Gross oznámil, že se s předsedy koaličních stran sejde separátně. Lidovci neočekávaně svolali na odpoledne tiskovou konferenci, kde oznámili své požadavky. Grossova manželka musí ukončit podnikání, premiér má urovnat dluhy a strany budou zveřejňovat finanční závazky nad 30 milionů.

21. února - Podnikatelka Libuše Barková podle týdeníku Respekt podváděla při ručení za bankovní úvěr pro manželku premiéra Stanislava Grosse Šárku. Více.  

- Podle prvního polistopadového prezidenta Václava Havla není aféra kolem financování Grossova bytu důvodem k demisi.  "Jakmile se někdo stane nejpopulárnějším politikem, tak je třeba ho kopnouti do kotníku, ať už něco provedl, nebo neprovedl," řekl Havel. Za problém považuje spíše podnikání Šárky Grossové. ČT uvedla, že se Grossová sporného podnikání s Barkovou vzdá a dům na Proseku prodá.

25. února - Grossová oznámila, jak hodlá splatit pětimilionový úvěr od e-Banky na podnikatelský záměr na pražském Proseku. Ze záloh vybraných od klientů, popřípadě od stavební firmy, která měla obytný komplex rekonstruovat.  Podle právníka Kubíčka by se mohlo v krajním případě jednat o úvěrový podvod.

28. února - Libuše Barková se rozhodla prodat dům v Nuslích, ve kterém sídlí nevěstinec Escade, píše Respekt.

3. března - Podle Večerníku Praha Barková nabídla podnikání na Proseku i Grossovi. "Podnikání systémem multilevel marketing, ve kterém obchodovala Šárka Grossová příliš neuznávám. I proto jsem manželům Grossovým nabídla možnost společného podnikání v oblasti realit," uvedla Barková. Podle ní však není příčinou politické krize, a celá kauza byla vykonstruovaná, řekla v rozhovoru pro ČRo.  

6. března - Stanislav Gross se omluvil občanům v České televizi.

12. března - Barková chce očistit své jméno před poslanci, ti se ke schůzce stavějí zdrženlivě.

24. března - Stanislav Gross oznámil, že si vzal úvěr 900 000 korun na splacení dluhu za jeho pražský byt na Barrandově. Neví však, komu dluh bude splácet, pověřil proto právní kancelář, aby oprávněného věřitele našla. "Naše kroky nejsou průhlednou blamáží," neopomněl dodat premiér. Pětimilonový úvěr Šárky Grossové u eBanky splatila firma Edigas. "Má žena tímto krokem ukončuje své podnikání, nadále se bude věnovat charitativní činnosti," uvedl Gross. Zároveň předal vyplněný dotazník NBÚ a žádá o prověrku přísně tajné. Prověřování trvá alespoň rok.

25. března - Firma Edigas spravuje účetnictví Hotelu Český dům. Majitel firmy Stanislav Brei je trestně stíhán za falšování účetnictví.

Související