Koaliční vláda Stanislava Grosse chce do konce volebního období prosadit evropskou ústavu, další daňové změny, návrh důchodové reformy, stabilizovat zdravotnictví a stihnout řadu jiných ambiciózních plánů. Je otázkou, jak plnění vládních priorit zbrzdí či úplně znemožní prodlužující se koaliční krize i blížící se sněmovní volby, které se mají v řádném termínu konat za 15 měsíců.


Čím méně času zbývá do voleb, tím menší bývá ochota politiků prosadit nepopulární reformy - taková je zkušenost nejen české politiky. Navíc konflikt mezi sociálními demokraty a lidovci, zřejmě jen odložený do velikonočního sjezdu ČSSD, ubírá vládě čas i rozhodnost k prosazení dlouhodobých úkolů.


Premiér Gross, kvůli jehož majetkovým poměrům je další osud kabinetu už několik týdnů nejistý, o víkendu vybídl své ministry, aby se teď stoprocentně soustředili na vládní povinnosti. "Očekávám od všech členů vlády, že svým odpovědnostem a povinnostem dostojí, a pokud někdo tyto výzvy přijmout nechce, tak ať raději odejde," uvedl předseda vlády v sobotním projevu v České televizi, během něhož se omluvil za to, jak vysvětloval své osobní záležitosti.


Gross chystá novou společenskou smlouvu
Prohlásil rovněž, že chce co nejrychleji předložit parlamentu dlouho připravovaný návrh zákona o střetu zájmů, který má zprůhlednit majetkové poměry politiků. V dubnu hodlá Gross představit "novou společenskou smlouvu".


"Budou to kroky, které přispějí ke zlepšení ekonomické i sociální situace a posunou republiku v integračním procesu," uvedl dnes Grossův poradce Otto Novotný. Konkrétní vizi podle něj premiér zveřejní po sjezdu sociální demokracie, na níž bude Gross kandidovat do čela nejsilnější vládní strany.


Klaus: Otazníky příčiny krize odstraněny nebyly
Prezidenta ČR Václava Klause čtvrteční jednání lídrů koalice zklamalo. Jednání se pouze tváří, že přinášejí politický klid a stabilitu, uvádí se v tiskovém prohlášení Klause. "Nejsou dostatečnou zárukou věrohodného a stabilního uspořádání koaličních poměrů na zbytek volebního období, jak jsem požadoval a jak si přála naše veřejnost. Otazníky nad původní příčinou krize navíc odstraněny nebyly," dodal Klaus.


Podle Klause občané očekávali, že koaliční politici nabídnou více než polovičaté kroky. "Další několikatýdenní balancování na hraně rozpadu současné vládní koalice pokládám za málo uspokojivé," uzavřel prezident.


Zákon o obecném referendu
Už tuto středu kabinet projedná zákon o obecném referendu. Lidé by podle něj mohli rozhodovat i o přijetí euroústavy, což koalice považuje za jednu ze svých klíčových priorit. Kabinet by měl rozhodnout také o podobě kampaně, která bude ratifikaci ústavní smlouvy předcházet. Koalice chce spojit referendum se sněmovními volbami. ODS, která spolu s prezidentem Václavem Klausem pravidla budoucího fungování EU ostře kritizuje, je pro konání plebiscitu ještě do konce tohoto roku. Stále ve hře je i možnost, že o euroústavě nerozhodnou občané v referendu, ale poslanci a senátoři hlasováním v parlamentu.


Tolik potřebné reformy
Vláda plánuje nastartovat také dlouho odkládané a bolestivé reformy zdravotnictví a důchodového systému, pro které chce získat širší politickou i odbornou podporu. Nadcházející týdny a měsíce ukážou, nakolik bude vláda schopna dotáhnout své závazky do zdárného konce. Zatímco před vypuknutím krize se skoro každý týden scházela koaliční devítka a projednávala zákony a strategická rozhodnutí, poslední týdny vládní lídři řešili jen vlastní koaliční spory.


Opoziční ODS tvrdí, že současná vláda už není schopna řídit ani sama sebe, natož stát, a proto volá po předčasných volbách.