Po tříhodinové schůzce špiček ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU se lídři bývalé koalice shodli na tom, že mají společnou vůli jednat o nové proevropské vládě. Probírali pravidla fungování takového kabinetu, o personálních záležitostech údajně řeč byla jen v náznacích. Další jednání se uskuteční v úterý ráno.


"Zatím snad mohu říct jen to, že mám pocit, že existuje společná vůle hledat takové řešení. Alespoň jsem takový optimista," prohlásil premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek uvedl, že mezi stranami existuje vůle dohodnout se, byť je řada věcí, které musejí ještě probrat a vysvětlit si. "V zásadě se rozcházíme s nadějí, že to je realizovatelné. Což vůbec neznamená, že se to podaří, ale společná vůle tady existuje," řekl Kalousek.


Podobně se vyjádřil i lídr unionistů Pavel Němec. "Dohodli jsme se, že společná vůle tří stran je jednat o tom, jakým způsobem vytvořit většinovou vládu, která bude mít za úkol především ratifikaci evropské ústavní smlouvy a která se bude opírat o demokratické strany ve sněmovně," uvedl.


Strany bývalé koalice se podle politiků vzájemně informovaly o svých pozicích. ČSSD nabízí lidovcům a unionistům jednorázovou dohodu o proevropském kabinetu, v němž by nebyli čelní představitelé ani jedné ze stran někdejší koalice. Gross je v případě takové dohody připraven rezignovat a uvolnit místo diplomatovi Janu Kohoutovi (ČSSD). "My stavíme projekt na zelené louce. KDU-ČSL jednostranně minulou koalici rozbila nebo odstoupila od ní a my se v tuto chvíli snažíme hledat nový model, který je možné po této zkušenosti volit," řekl premiér. Věří, že ostatní strany budou alespoň tak vstřícné jako ČSSD a vládní krizi se podaří urovnat v "rozumné době".

Kalousek zdůraznil, že dnešní jednání nebylo o jménech, ale o mechanismech, za jakých by mohla vláda tří proevropských nekomunistických stran znovu fungovat. Gross na dotaz, zda diskutovali o personálním obsazení, řekl: "Z naší strany nikoliv". Ostatní podle něj hovořili jen v náznacích.


Jednání se účastnil i Jan Kohout. Při odchodu se omezil na konstatování, že se na jednání cítil "velmi dobře".
I když politici hovoří o tom, že jednání o personálním složení přijdou až nakonec, už teď se vedle Kohouta skloňují další jména. Například kandidátem na ministra zahraničí je podle České televize velvyslanec Hynek Kmoníček, možným ministrem financí je zase podle Novy šéf poslanců ČSSD Michal Kraus.

Česká republika měla z pěti dosavadních vlád tři většinové, dvě menšinové a jednu úřednickou vládu.

První vláda Václava Klause

2. července 1992 až 4. července 1996

ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS

105 poslanců

Vláda Vladimíra Špidly

15. července 2002 až 4. srpna 2004

ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU

101 poslanců

Vláda Stanislava Grosse

od 4. srpna 2004

ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU

101 poslanců

Druhá vláda Václava Klause

4. července 1996 až 2. ledna 1998

ODS, KDU-ČSL a ODA

99 poslanců

Vláda Miloše Zemana

22. července 1998 až 15. července 2002

ČSSD (tolerována ODS)

74 poslanců

Vláda Josefa Tošovského

2. ledna až 22. července 1998

úřednická vláda

 -