Pravděpodobně odstupující premiér Stanislav Gross připustil, že současná politická situace může být pro veřejnost hodně nepřehledná. Jeho hodnocení dosavadního jednání s koaličními partnery, které bylo zatím neúspěšné, je jednoznačné: "My jsme udělali hodně zásadní kroky, jsem připravit opustit post premiéra, očekávám minimální posun, minimální státotvornost od ostatních stran. Ze strany KDU-ČSL není posun ani o milimetr. Doufám spíše, že kolegové z KDU náznak státotvorných kroků přinesou," řekl Gross v rozhovoru pro ČRo.


S chováním unionistů během vládní krize je premiér spokojen. "Unie svobody se nechovala způsobem, který by zabraňoval vzniku dohody. Problém je u KDU-ČSL, která rozbila předchozí koalici." Gross řekl, že dohoda, kterou nabízí ČSSD, je velice kompromisní. "Narážíme stále na tuhou vodu," komentoval Gross přístup lidovců.


Podle Grosse ČSSD nabídla pojistku proti spolupráci s KSČM tím, že jakákoliv strana může "shodit vládu". Gross si myslí, že lidovci pouze předstírají uzavření dohody. "To se musí vyřešit během dnešního dne, protože veřejnost už je unavena a já už to napínat déle nechci," dodal.


"Nám jde o stabilní, průhledné řešení. To řešení se jmenuje koalice," varuje předseda Miroslav Kalousek před "ad hoc" koalicemi ve sněmovně. Kalousek se diví, proč se ČSSD brání uzavření standardní koaliční smlouvy.


Pokud třetí kolo koaličních rozhovorů dnes večer opět ztroskotá, Gross je připraven vládnout s menšinovým kabinetem. "Dnes se musí rozhodnout, zda existuje elementární vůle na vznik nové vlády beze mne," řekl Gross.


Odmítl, že by se opíral o podporu komunistických poslanců. "Chceme hledat podporu napříč politickým spektrem," upřesnil svou představu premiér.


Z předchozích vyjádření ostatních stran a současného rozložení poslaneckých mandátů ve sněmovně je však zřejmé, že podporu může Gross hledat jedině u poslanců KSČM.


Další osud vlády bude záležet na postupu prezidenta Václava Klause. Gross uvedl, že v případě neúspěchu koaličních jednání bude žádat prezidenta o rekonstrukci vlády. Klaus však odmítá přijmout pouhou demisi lidoveckých a případně unionistických ministrů. Podle Klause se už nebude jednat o vládu, kterou sestavil Stanislav Gross po odstoupení Vladimíra Špidly, jenž disponovala těsnou většinou 101 poslanců ve sněmovně.