Prezident Václav Klaus nepřijme demise sedmi ministrů, které mu již delší dobu leží na stole. Oznámil to v prohlášení médiím jeho mluvčí Petr Hájek. Prezident očekává, že v pondělí obdrží demisi celé vlády od premiéra Stanislava Grosse. To mu umožní ve stejný den jmenovat nového předsedu vlády.


Klaus se nechal slyšet, že v případě potvrzení Paroubka novým premiérem pevně doufá v jeho maximální pozornost při výběru jednotlivých členů nové vlády. Jak prezident uvedl, také úterní dohodu stran vládní koalice chápe jako příslib "odstranění hrozby vzniku" menšinové vlády ČSSD bez předem sjednané podpory.


I přesto, že svou demisi v minulých týdnech podali ministři za křesťanskou demokraci Libor Ambrozek, Milan Šimonovský a Cyril Svoboda, nová dohoda stran koalice počítá s jejich setrváním v úřadech. V nové vládě by tak pravděpodobně měli zasednout také unionisté Karel Kühnl a Pavel Němec, jenž rezignovali později.


Naopak z ministrů, kteří podali demisi, v Paroubkovo kabinetu zřejmě nezasednou Vladimír Mlynář z US-DEU a Jaroslav Bureš, nestranický zástupce ČSSD v Grossově vládě.


Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Kocové by Milada Emmerová měla zůstat ministryní zdravotnictví. Emmerová již o tom hovořila s odstupujícím premiérem Stanislavem Grossem i jeho pravděpodobným nástupcem Jiřím Paroubkem. "Ve vládě podle této schůzky a podle současných informací paní ministryně i nadále zůstává," uvedla Kocová.

Související