Za urážku suverénní členské země EU považuje prezident Václav Klaus kritiku, kterou si za své názory na unii a euroústavu vysloužil od místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. V dopise předsedovi EP Josepu Borellovi Klaus napsal, aby zaujal stanovisko. Podle šéfa prezidentské kanceláře Jiřího Weigla očekává prezident omluvu.


Oba europoslanci se dopustili "hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky", napsal Klaus Borellovi.


"Důvodem jejich urážlivých nepřijatelných a v dosavadní historii EU naprosto bezprecedentních útoků byla skutečnost, že otevřeně zastávám kritické názory vůči smlouvě o ústavě pro Evropu," citoval Weigel z Klausova dopisu, který dnes Borellovi v Bruselu předal český velvyslanec při EU Jan Kohout.


Kritika prezidentových postojů pobouřila také představitele ODS. "Inkviziční tažení proti těm, kteří nezastávají unifikovaný postoj evropských federalistů, je smutným dokladem demokratického deficitu některých evropských politických elit," uvedli. Klub europoslanců ODS proto dnes písemně požádal Borella a předsedu frakce EPP-ED Hanse-Gerta Pötteringa, ať se svou autoritou zasadí o to, aby se oba poslanci omluvili.

Související