Prezident Václav Klaus přijal demisi premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), který mu ji předal na Hradě. Končí tak už druhá koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU v tomto volebním období. Prezident přijme ve 14:00 nového premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), o tři hodiny později by mohl prezident jmenovat staronovou vládu. Sdělil to Paroubek.


Paroubek dále uvedl, že ve 14:00 pravděpodobně ještě nebude znát jméno nástupce Vladimíra Mlynáře ve funkci ministra spravedlnosti. Kandidáta má nominovat nejmenší ze tří vládních stran, a to Unie svobody-DEU. "V 17:00 už budou snad všichni moct jít na Hrad," dodal Paroubek. Unionisté mají svého kandidáta vybrat na zasedání svého vedení ve 13:00.


Paroubek již ráno informoval ministry formovaného kabinetu, aby se na jmenování připravili. Pokud prezident Václav Klaus jmenuje novou vládu v čele s Jiřím Paroubkem (ČSSD), ještě dnes se noví ministři sejdou na krátkém zasedání ve Strakově akademii. "Bude záležet na tom, jak dlouho se zdrží na Hradě," prohlásila mluvčí bývalé vlády Věra Dušková. Úřad vlády podle ní počítá s tím, že by ministři mohli přijít kolem 18:00.


Klaus ani Gross se k aktu přijetí demise nevyjádřili, pouze před jeho začátkem zapózovali fotografům. "Demise se snad nese tady v těch deskách," poznamenal Klaus při příchodu Grosse, který rezignaci nesl v tmavých deskách.


Již ráno podepsali lídři staronové koalice smlouvu o nové vládě v čele se sociálním demokratem Jiřím Paroubkem. Oznámil to šéf lidovců Miroslav Kalousek. Smlouva podle Kalouska obsahuje ustanovení, že koaliční partneři budou v zásadních věcech hlasovat společně a nebudou hledat podporu u opoziční komunistické strany. Týká se to návrhu státního rozpočtu, daňových zákonů a věcí týkajících se obrany státu a ochrany vlastnictví, citoval z textu lidovecký předseda.


Podle místopředsedy US-DEU Karla Kühnla tím však krize nekončí, důležité bude hlasování o důvěře novému kabinetu v Poslanecké sněmovně. Někteří poslanci ČSSD, kteří nejsou spokojeni se smlouvou, totiž dávali najevo, že s podporou váhají. Podle některých zdrojů ale bude hlasovat pro vládu celý sociálnědemokratických klub. Vláda musí požádat o důvěru do třiceti dnů.

Související