Už stovky aut účastníků letošního 12. ročníku největší taneční akce CzechTek stojí v několikakilometrové koloně na dálnici D5 ve směru na Rozvadov u sjezdu na 136. kilometru. Akce se má konat u Mlýnce, malé obce nedaleko dálničního sjezdu. Policie ale zatím příjezdu na pozemky brání. První auta začala na louku najíždět asi hodinu po půlnoci, policejní zdroj ČTK řekl, že se na místo konání akce dostala v noci asi stovka aut.


Policie blokuje dálniční sjezd. Auta proto ucpala dálnici, takže lidé, kteří nejedou na CzechTek, musí k cestě k Rozvadovu zvolit objížďku. Při čekání na vývoj situace už první nedočkavci otevřeli dveře svých dodávek a spustili hudbu přímo na dálničním přivaděči. Na místě jsou stovky uniformovaných policistů a těžkooděnců. Stojí zde desítky služebních aut, na místě nechybí ani transportér a vodní dělo, jsou tu skříňová policejní auta pro převážení osob, nad lokalitou krouží policejní vrtulník. Někteří účastníci akce diskutují s policisty. Situace byla až dosud klidná, v posledních chvílích ale atmosféra očividně znervózněla.


Ve stojící koloně na dálnici uvízla i auta, která na akci nemíří. Jejich řidiči se rozčilují, že už několik hodin stojí na místě. Jsou zde zájezdové autobusy, rodiny s dětmi i kamiony, které musí včas dovézt náklad. Kolona na dálnici podle policejního mluvčího Jiřího Soukupa měřila kolem deseti kilometrů. "Snažíme se lidi, kteří nemají s akcí nic společného, poslat po dálnici dál. Auta účastníku technoparty ale někde zablokovala všechny pruhy dálnice, takže musíme nejdřív uvolnit místo, aby mohli ostatní řidiči projet," řekl Soukup.


Několik aut příznivců techna se skutečně z levého pruhu hnulo, po chvíli ale přestali odjíždět a dálnice se tak neuvolnila. Některá jejich auta stojí napříč dálnicí. Policie se snažila levý pruh vyklidit, načež si přívrženci techna, zejména ze zahraničí, sedli na dálnici a odmítají se hnout. Místy pískají a křičí. Značně rozhořčení jsou i řidiči ostatních aut, kteří nemají z CzechTekem nic společného, ale uvízli v koloně. Atmosféra začíná být poměrně nervózní a napjatá.
Na internetové adrese http://czechtek.freetekno.org potvrdili lokalitu i organizátoři. V angličtině upozorňují, že místo je legálně zapůjčené, ale že policie blokuje veškeré příjezdy na louku.


Jako organizátor akce se na obvodním oddělení policie v Boru u Tachova přihlásil šestadvacetiletý občan z Prahy. Předložil smlouvu, podle níž vlastník pozemku souhlasí se vstupem na lokalitu. Vstup na tento pozemek je ale podle policie možný pouze přes další pozemky, jejichž majitelé nedali s průjezdem aut souhlas. Dokud se vztahy nevyjasní, policie účastníky technoparty na pozemky nepustí.


Na internetové adrese http://www.freetekno.cz organizátoři nebo účastníci festivalu tvrdí, že podle jejich informací získaných z katastrálních map patří i příjezdová cesta od dálničního sjezdu Mlýnec na 136. kilometru k pozemkům, na které dal jejich majitel souhlas ke vstupu a pobytu. "Pokud je tato informace pravdivá, o čemž jsme přesvědčeni, ohrazujeme se proti tvrzení policejních mluvčí, že na místo akce není povolen přístup přes okolní pozemky," říká se v prohlášení. Jeho autoři navíc citují zákon o obcích, podle něhož se prý lze domnívat, že přístupové cesty jsou veřejným prostranstvím. Taková místa jsou podle zákona přístupná všem bez ohledu na vlastnická práva k nim, popřípadě se může jednat o účelové komunikace ve smyslu zákona o pozemních komunikacích, uvádí se na internetu.

Související