Podmínky pro zaměstnávání studentů se nezlepší. Levice ve sněmovně při závěrečném schvalování na třetí pokus odmítla zákon o studentských brigádách, který navrhla opoziční ODS. Norma měla změnou zákona o daních z příjmů a zákoníku práce odstranit znevýhodnění studentů, kteří si přivydělávají k řádnému studiu. Zhoršení podmínek přinesl zákon o zaměstnanosti, který letos sněmovna odsouhlasila.


Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý označil výsledek hlasování za "naprosto zbytečnou arogantní demonstraci pozic sociální demokracie a komunistů v této sněmovně". Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik namítl, že "návrh nemyslel na ty nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, které za minimální mzdu živí rodiny".


Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že návrhy ODS na daňové změny "jsou velmi často odůvodňovány způsobem, který nemá s realitou nic společného". Týkalo se to podle ministra jak tohoto zákona, tak nedávného návrhu na snížení spotřební daně u pohonných hmot, který by prý nepřinesl nižší cenu benzinu a nafty, ale vyšší zisky výrobcům a distributorům.


"Zjednodušení možnosti získat práci by pro studenty znamenalo i nabytí zkušeností, které by mohli použít při hledání budoucího zaměstnání," reagovala na rozhodnutí sněmovny Karolína Kučerová ze Studentské komory Rady Vysokých škol. Zdražení studentské pracovní síly podle ní komplikuje nalezení brigád nebo práce především v regionech s větší mírou nezaměstnanosti.


Studenti i zaměstnavatelé platí odvody
Studenti nyní musejí platit z brigád zdravotní a sociální pojištění. Zaměstnavatelé platí pojištění za každého studenta, který u nich pracuje více než 100 hodin ročně. Pro většinu zaměstnavatelů to podle autorů návrhu na změnu znamenalo vyšší náklady, růst byrokratických nároků a pro studenty omezení příležitostí přivydělat si brigádou na studia.


Studentům také vadí, že podle zákona nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud během studia neplatili alespoň 12 měsíců sociální a zdravotní pojištění. "Vláda na jednu stranu po nás chce, abychom pracovali, a na druhou stranu toto zaměstnávání komplikuje," domnívá se Kučerová.


ODS navrhovala, aby se limit 100 hodin práce studenta ročně pro stejného zaměstnavatele změnil na 100 hodin měsíčně. Navíc navrhla snížit daňové zatížení studentů zvýšením limitu příjmů z 5000 korun na 25.000 korun měsíčně.

Související