Uplynulý rok vnímala veřejnost práci ministerstva vnitra a policie především prostřednictvím několika velkých případů, které otřásly i jejím vedením. Policejní zásah proti účastníkům technoparty CzechTek na konci července a hlavně případ uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře se staly událostmi, které vedly až k odchodu policejního prezidenta a k čistce v elitních policejních útvarech. Ministerstvo samo vidí své letošní úspěchy v boji se zločinností, nových zákonech a na mezinárodním poli.


Týmy Mlýn a Zubr
Již na začátku roku se ministerstvo vnitra stalo terčem kritiky kvůli odhaleným týmům Mlýn a Zubr, které na vnitru zřídil ještě exministr Stanislav Gross. Jejich úkolem prý bylo získávat informace o důležitých kauzách spojených s politikou. Nový ministr vnitra František Bublan oba týmy záhy zrušil a zbavil se tak posledního závažnějšího dědictví po svém předchůdci.


Policii utekl Krejčíř, Kolář rezignoval
Bublan zažil opravdu horké léto. V polovině června zmizel policii při domovní prohlídce zatčený podnikatel a miliardář Radovan Krejčíř, obviněný z podvodů, půlmiliardového celního úniku a z přípravy vraždy. Selhání kriminalistů vyvolalo řetězové padání hlav ve vedení policie a ministr se ocitl v palbě kritiky ze všech politických stran. Nápor Krejčířovy kauzy nevydržel ani policejní prezident Jiří Kolář, který řídil policii deset let. Ze své funkce odešel šéf protikorupční policie Jiří Pálka i jeho náměstek Josef Bečvář.


Zásah na CzechTeku
Už za měsíc čekala na policisty další zatěžkávací zkouška. Vyznavači techna, se již poněkolikáté sešli na neorganizované party CzechTek. Ta letošní se konala u Mlýnce na Tachovsku. Přestože se podobná setkání pravidelně opakují, letošní přípravy poznamenalo několik radikálních výroků politiků, kteří avizovali nekompromisní zásah policie. Zvláště premiér Jiří Paroubek vzbudil pozornost svým výrokem, že je potřeba zahraniční technaře odvést na hranice.


Asi tisíc těžkooděnců zasáhlo proti několika tisícovkám převážně mladých lidí s použitím slzného plynu a dělbuchů. Na obou stranách zůstaly desítky zraněných. Účastníci obviňovali policisty z brutality, policie zase argumentovala tím, že bránila pozemky, na které bez svolení majitelů technaři vstupovali. Zásah vyvolal rozruch mezi politiky a odpor části veřejnosti. V Praze i dalších městech se konalo několik demonstrací, na nichž lidé žádali vyšetření zásahu.


Je zřejmé, že právě tyto neúspěchy ministra Bublana citelně zasáhly. Při jmenování do funkce totiž jako své priority uvedl právě rychlé ukončení závažných a medializovaných kauz a zvýšení důvěry veřejnosti v policii.


Ubylo násilné i majetkové trestné činnosti
Na druhou stranu se může policie pochlubit úspěchy v oblastech, které trápí naprostou většinu občanů. Letošní rok je například oproti loňsku příznivější v počtu násilné i majetkové trestné činnosti. Ubyly nejzávažnější skutky, jako jsou vraždy, loupeže či znásilnění. Za deset měsíců letošního roku lidé spáchali kolem 289.220 trestných činů, což je o zhruba 4000 méně než v témže období loňského roku.


Policisté zaznamenali 156 vražd, tedy o 31 méně než loni. I ostatních násilných činů zatím ubývá. Například loupeží bylo za deset měsíců 4486, loni o 331 více. U krádeží vloupáním klesl jejich počet o více než 5500. O šest procent se zlepšila statistika usmrcených při dopravních nehodách.


Nové doklady
Státní správa spadající pod ministerstvo také zahájila vydávání nových občanských průkazů a cestovních pasů. Jde o nenápadný, ale organizačně náročný krok. Nové doklady musejí splňovat bezpečnostní standardy EU a byly nutné pro volný pohyb Čechů po Evropě.


Za zaznamenání stojí také humanitární činnost ministerstva. Například v rámci projektu Medevac byly v Česku odoperovány irácké děti se srdečními vadami. Hasiči zase pomohli obětem živelních pohrom ve Švédsku, Bulharsku, USA a Pákistánu.


Služební zákon od roku 2007
Vnitro se také snažilo svou práci změnit prostřednictvím nových zákonů. Předložilo například zákon o zvláštní ochraně svědka, nebo novely zákona o azylu a pobytu cizinců. Jeden neúspěch na "legislativním" poli ale ministr zaznamenal. Nepodařilo se mu prosadit přijetí nového zákona o služebním poměru. Ten měl příslušníkům bezpečnostních složek zvýšit platy, ale také upravit systém odchodného, výsluh, nebo jim stanovit předepsané vzdělání. Poslanci sice novelu schválili, její účinnost ale posunuli až na začátek roku 2007.


Pokud se splní některé plány ministerstva na příští rok, mohli by se například řidiči dočkat bezhotovostního placení pokut. Mobilní terminály na platební karty mají omezit úplatkářství, o kterém se mezi řidiči otevřeně hovoří. Hlavně počítačové experty ministerstva pak čeká příprava na zprovoznění informačních systémů nutných pro vstup Česka do Schengenského prostoru. Díky nim budou mít policisté ve všech zemích Schengenu jednotný přístup k informacím o cizincích.