Ministryně školství Petra Buzková, která před časem oznámila, že v politice končí, zřejmě změnila názor a bude pokračovat v politické kariéře. "Patrně přijme kandidaturu do zastupitelstva hlavního města Prahy," řekl předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulinský.


Kandidaturu Buzkové se chystá s jejím souhlasem navrhnout organizace ČSSD prvního pražského obvodu. Na dotaz ČTK, jaké uplatnění pro ministryni pražští sociální demokraté chystají, jejich předseda odpověděl: "To se uvidí po volbách."


Hulinský dnes ČTK řekl, že je jako lídr pražské organizace ČSSD připraven udělat všechno pro to, aby ČSSD na podzim volby do zastupitelstva hlavního města vyhrála. Kdyby se to podařilo, pak by ho zřejmě ČSSD navrhla do funkce primátora.


V lednu Buzková odmítala politiku, dávala šanci spíše businessu
Ještě nedávno 24. ledna pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 na dotaz zda plánuje návrat do politiky, svůj případný relativizovala. "Víte těžko říct, těžko říct, protože já ten návrat nemám naplánovaný. Já vůbec nemohu říct, že se to někdy nestane, protože možná zjistím, že mi to chybí, že to chci, že se mi po tom stýská, takže možná to udělám, ale nemohu říct v tuhle tu chvíli, že už mám naplánováno, že budu dva a půl roku někde jinde a po dva a půl roce se do vrcholové politiky vrátím."


Dále uvedla, že má spoustu práce na ministerstvu školství a tvrdila: "Budu mít tendenci si udělat velmi dlouhé prázdniny, které jsem vlastně neměla od svého vstupu do politiky, a pak se uvidí."


Na dotaz, zda hodlá být v domácnosti, Petra Buzková uvedla, že v domácnosti určitě zůstat nechce. "Já bych se tam asi zbláznila a především by se asi zbláznil můj manžel, který vlastně mně už několikrát říkal, že si musím hodně rychle najít práci, protože kdybych měla zůstat příliš dlouho doma, tak budu tak protivná, že to se mnou nevydrží. A to má určitě pravdu. Knihu psát nechci," uvedla Buzková pro Frekvenci 1 a zda by jí lákal business odpověděla: "Business, tam to pravděpodobně někde skončí."

Na to, proč právě nyní nekandiduje, odpověděla tak, jak jsme byli poslední dobou od ní zvyklí slýchat: "Cítím se podstatně svobodnější, protože tím, že nekandiduji ve volbách do Poslanecké sněmovny, a to je vlastně to, co je jako rozhodující záležitost, že nechci znovu kandidovat. Některé kroky, které dělám, nemusím prostě dělat v tom duchu, abych přemýšlela, jak to už dneska odpoledne zdůvodním na tom mítinku s občany."


Petra Buzková (nar. 1965)
V minulosti byla místopředsedkyní Poslanecké sněmovny a ČSSD. Za vlády Miloše Zemana se funkce místopředsedkyně vzdala na protest proti dohodě ČSSD s ODS na změně volebního zákona. V únoru 2001 byla zvolena předsedkyní pražské ČSSD. Na loňském sjezdu ČSSD v Brně se ještě neúspěšně ucházela o funkci místopředsedkyně.
V čele pražských socialistů ji loni, kdy už nekandidovala, s její podporou vystřídal Hulinský. V souboji o tento post zvítězil s nynějším premiérem a tehdejším ministrem pro místní rozvoj Jiřím Paroubkem.

Související