Vedení lidovců na Vysočině ve čtvrtek na uvolněné křeslo místopředsedkyně strany navrhlo poslankyni Vlastu Parkanovou. Současně věří, že se někdejší ministryně spravedlnosti bude na prosincovém sjezdu KDU-ČSL ucházet o místo předsedkyně.

"Krajský výbor KDU-ČSL na Vysočině navrhl na post místopředsedkyně strany, o němž budou rozhodovat členové celostátní konference v pondělí 4. září, poslankyni Vlastu Parkanovou," řekl mluvčí lidovců Ondřej Jakob.

Vedení krajské organizace podle něj současně vyjádřilo naději, že Parkanová přijme i kandidaturu na předsednickou funkci, o níž rozhodnou na konci roku delegáti sjezdu v Brně.

"Parkanová přinese do čela KDU-ČSL novou tvář a bude schopna oslovit nejen členskou základnu, ale i voliče," řekl místopředseda lidovců Jan Kasal.

Čtyřiapadesátiletá právnička a politička byla ministryní spravedlnosti ve dvou vládách - za Václava Klause a Josefa Tošovského.

Při jednáních o trojkoalici byla kandidátkou na ministryni obrany. Do politiky Parkanová vstoupila v lednu 1990, když byla za Občanské fórum kooptována do Federálního shromáždění.

V letech 1990 až 1998 byla členkou Občanské demokratické aliance (ODA), do KDU-ČSL vstoupila v roce 2001. Ve sněmovně je od konce roku 1997.

Kasal dnes v Jihlavě nevyloučil, že lidovci mohou po sjezdu změnit názor na předčasné volby. Podle něj by bylo zvláštní, kdyby KDU-ČSL před sjezdem volala po předčasných volbách, a to v době, kdy strana není zcela zkonsolidovaná.

"Osobně věřím, že na sjezdu v prosinci, a pokud bude zvolena Parkanová předsedkyní, dokážeme toto stanovisko posunout a třeba si budeme předčasné volby přát," řekl Kasal. KDU-ČSL podle něj nemůže podpořit menšinovou vládu ODS v situaci, kdy nemá vliv na personální ani programovou část.

Místopředseda lidovců také odmítl názor politologa Bohumila Doležala, podle něhož Miroslav Kalousek nejednal o vládě s ČSSD pouze z vlastní vůle.

"Já absolutně nevěřím tomu, že by to (možnou účast KDU-ČSL ve vládě opřené o KSČM) Kalousek dělal z vlastního rozhodnutí a vlastní vůle," řekl ve čtvrtek Doležal.

Podle Kasala to však bylo pouze Kalouskovo rozhodnutí. "K takovému kroku, kterým se vše otočí o 180 stupňů, by kolektivní orgán nikdy nedospěl," prohlásil Kasal kategoricky.

Kasal se poté, co vyloučil svou kandidaturu na předsedu strany, nechystá na prosincovém sjezdu KDU-ČSL kandidovat ani na funkci místopředsedy.

"Přeji si, aby sjezd ustavil nové vedení, kterému jsem připraven pomáhat, ale neaspiruji na to, abych sám byl jeho členem," uvedl. Zároveň však připustil, že může nastat situace, která ho přinutí změnit názor.

Křesťanské demokraty čeká rozhodnutí, kdo v čele strany nahradí Miroslava Kalouska. Kalousek odstoupil minulý týden poté, co jeho rozhovory s ČSSD o vládě závislé na komunistech vyvolaly vlnu nevole členské základny.

Tento týden své funkce ve vedení opustili i místopředsedové Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Roman Línek i šéf senátorského klubu Adolf Jílek.

Oficiálně zatím nikdo kandidaturu na předsedu KDU-ČSL neoznámil, jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nominaci odmítl. Čeká se na rozhodnutí Parkanové a také letitého Kalouskova rivala, končícího ministra zahraničí Svobody.

Stranu po Kalouskově rezignaci řídí první místopředseda Jan Kasal, který na předsedu kandidovat nebude a k témuž vyzval Svobodu.

Jako o novém šéfovi lidovců se hovoří i o ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi, kandidaturu nevyloučil ani náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.