Kromě posledních tří sociálnědemokratických premiérů Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka vyslechnou polští vyšetřovatelé příští týden i současného předsedu vlády Mirka Topolánka (ODS).

Informovala o tom v pondělí televize Nova. V případu, kterým se Poláci zabývají, jde o podezření z údajného miliardového úplatku a zmanipulování privatizace petrochemické společnosti Unipetrol.

Vyšetřovatelé z krakovské prokuratury dále podle Novy vyslechnou i několik bývalých ministrů ČSSD - práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, průmyslu Milana Urbana, financí Bohuslava Sobotku a zemědělství Jaroslava Palase. Pozvou si také exministra zahraničí Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) a obrany Karla Kühnla (US-DEU).

Kromě nich se budou polští vyšetřovatelé ptát na otázky spojené s privatizací Unipetrolu i bývalého poslance ČSSD Josefa Hojdara, Igora Fojtíka, Václava Srby a Aleše Cincibuse, kteří byli mezi členy meziresortní komise pro privatizaci petrochemické společnosti.

Vyslechnut bude také někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel, kterého policie stíhá kvůli korupci, uvedla Nova.

O příjezdu polského týmu informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku výslechy začnou příští týden a česká policie bude Polákům pouze zajišťovat zázemí a předvolávání svědků.

Vyšetřovatelé v České republice zůstanou asi dva týdny. Podle MfD do Prahy přicestuje z Polska vyšetřující prokurátor, jeho asistent a jejich tlumočník.

Český petrochemický podnik Unipetrol získal před dvěma lety v privatizaci polský koncern PKN Orlen. Krakovské státní zastupitelství se o privatizaci zajímá kvůli vyšetřování takzvané palivové aféry v Polsku.

O privatizaci Unipetrolu se zmiňuje i zpráva zvláštní komise polského parlamentu, podle níž česká vláda mohla za Unipetrol dostat o 5,3 miliardy korun více, než zaplatil koncern PKN Orlen.

Podle materiálu ale vláda pod tlakem Agrofertu údajně vyšší nabídku odmítla. O korupci se zmínil i bývalý člen vedení PKN Orlen Krzysztof Kluzek.

Podle něj mělo být na úplatcích mezi české a polské politiky rozděleno 42 milionů eur (1,2 miliardy korun). Podle české vlády i závěrů sněmovní vyšetřovací komise však byly podmínky privatizace Unipetrolu dodrženy.

V Česku dění kolem Unipetrolu rozvířila nahrávka skryté kamery, na které polský lobbista Jacek Spyra a někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Doležel hovořili mimo jiné o korupci politiků a o privatizaci Unipetrolu, kterou podle některých spekulací provázela korupce.

Doležel je podezřelý z toho, že si na tajné schůzce se Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun. Hrozí mu až 12 let vězení.