Ministr vnitra Ivan Langer ve středu v odpoledních hodinách odmítl informace, podle kterých údajně oznámil, že policie v souvislosti s úniky z Kubiceho zprávy odposlouchává asi dvacítku politiků a novinářů. Informaci údajně dostal před jednáním vlády z novinářských zdrojů a za těchto okolností považuje za svou povinnost setkat se s ministrem spravedlnosti a dohodnout se s ním na dalším postupu. Celou věc proto nechtěl původně zveřejňovat.


Otázku týkající se odposlechů však po jednání kabinetu ministrovi položil novinář z Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván. Signály o odposleších ústavních činitelů a novinářů podle něj obsahuje zpráva nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Ministr Langer se ve svých vyjádření důsledně držel označení celé věci za podezření, méně opatrný byl předseda vlády Mirek Topolánek.


Odposlechy jako záminka k "fízlování"?
Vláda ODS poté vyjádřila podezření, že bývalý kabinet Jiřího Paroubka (ČSSD), použil odposlechy jako záminku k "fízlování" nepohodlných osob. "Pokud se ukáže, že seznam (odposlouchávaných) je jednobarevný, jde evidentně o způsob, jak získat záminku pro odposlechy lidí nepohodlných bývalé vládě," řekl vicepremiér Petr Nečas.


"Dostali jsme určitou informaci o tom, že tento problém se objevil mezi novináři a že se může stát, že na to budeme tázáni, což se také opravdu na tiskové konferenci stalo," řekl vicepremiér. Upřesnil, že "pouze existují určité informace, které svědčí o tom, že existuje seznam novinářů, případně ústavních činitelů, kteří byli odposloucháváni a jsou zřejmě odposloucháváni nadále pod záminkou takzvaného vyšetřování údajného úniku informací z Kubiceho zprávy".


Langer plánuje po konzultaci s ministrem spravedlnosti odposlechy prošetřit. "Jde o vážné podezření na skandál, který - obávám se - nemá v novodobých dějinách České republiky obdoby," soudí. Podobného názoru je i premiér Mirek Topolánek: "Je to dračí vejce minulé vlády a minulého ministra vnitra," prohlásil. "Je to v pravomoci soudce a státního zástupce, nicméně to, že je tady fízlována celá řada novinářů a politiků, je určitě s podivem," dodal předseda ODS.


"Je to naprostá nehoráznost, obludná konstrukce ministra vnitra. Pokud to opravdu řekl, podám to právnímu zástupci k posouzení," nechal se slyšet předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle Paroubka by měl Langer odstoupit. "Za 16 měsíců jsem se ve vrcholné politice s tak odporným útokem nesetkal. Vzhledem k tomu, že Ivan Langer nemá a nemůže mít pro své pseudoobvinění na mou adresu relevantní důkaz, vyzývám jej, aby přijal odpovědnost a okamžitě odstoupil ze své funkce," reagoval Paroubek v tiskovém prohlášení. Podle něj je skandální, aby ministrem vnitra byl v demokratické zemi člověk, který "hrubě zneužívá svého postavení k nehoráznému očerňování politických oponentů".


Bublan: To může říci jen blázen
Za naprostý nesmysl považuje Langerovo vyjádření i jeho předchůdce ve funkci František Bublan (ČSSD). "Jestliže řekl, že získal tu informaci z kruhů blízkých novinářům, tak to není žádná informace. On je ministr vnitra, tak si to má zjistit, nebo se dotázat státní zástupkyně, ta by o tom měla vědět," řekl Bublan na dotaz iHNed.cz.


"Nemůžu říci, jestli je to tak, protože za mého působení jsem se k těm informacím nedostal, ani jsem se k nim nesměl dostat, protože to jsou informace určené jen pro účastníky trestního řízení. A nedomnívám se ani, že by se tady našel soudce, který by něco takového podepsal, to je absurdní, to může říci jen blázen," dodal exministr.


Za stejně bezpředmětnou označil i domněnku serveru Aktuálně.cz, podle nějž za odposlechy stála Inspekce ministerstva vnitra. "To je nesmysl. (Milan Borník, šéf Inspekce) zaprvé nemá pravomoc k něčemu takovému vydat příkaz. Já jsem se ho na to ptal a on mi řekl, že to ani neví, protože to je zase věc toho oddělení a té skupiny, která to vyšetřuje," hájí Bublan svého bývalého podřízeného Borníka.


Langer: Je nutné postupovat naprosto otevřeně
Langer na tiskové konferenci po jednání kabinetu zdůraznil, že jenom to, že je někdo novinář, člen vlády nebo parlamentu, neznamená, že má nárok na výlučné postavení v okamžiku, kdy orgány činné v trestním řízení mají podezření na spáchání trestného činu. Aby se vyvrátily spekulace, že odposlechy byly nasazeny z politických důvodů, je třeba podle něj postupovat naprosto otevřeně - tedy zveřejnit seznam odposlouchávaných osob i prostorů i to, kdo monitorování nařídil a proč.


Ministr se odmítl dále ke kauze vyjádřit. Mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková pro iHNed.cz pouze dodala, že celou věc Langer projedná s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Konkrétní jména možných odposlouchávaných osob neuvedla.


Kubice těsně před červnovými volbami předložil bezpečnostnímu výboru sněmovny zprávu, která poukazovala na propojení státní správy s organizovaným zločinem. Byl to právě Langer, který "ponechal" zprávu během jednání výboru otevřenou na stole, když měli povolený vstup novináři.


Langer kvůli odposlechům neodjede na plánované setkání ministrů vnitra do Helsinek a bude se věnovat vyšetření případu. Předpokládá, že odposlechy budou nyní zastaveny, protože po zveřejnění informace na tiskové konferenci vlády nemá už monitorování smysl.