Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevylučuje, že by podpořil změnu pravidel pro odposlechy tak, aby se člověk mohl dozvědět, že ho policie odposlouchávala.

"V tomto směru by se právní úprava měla změnit," řekl v pořadu Nedělní partie na Primě. Zdůraznil ale, že nejprve je nutné se seznámit s tím, jak odposlechy upravují normy ve vyspělých evropských zemích.

Novelu, která by zpřísnila možnost používání odposlechů, hodlá navrhnout vláda Mirka Topolánka (ODS). Odposlechy tento týden hýbaly českou politickou scénou.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy bylo nasazeno 46 odposlechů. Týkaly se dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře. Sociální demokraté zdůrazňují, že vše bylo v souladu se zákonem.

ODS podle nich neprokázala své podezření, podle nějž Paroubkův kabinet využíval odposlechy k "fízlování" nepohodlných lidí.

ODS už loni navrhovala, aby občané mohli požadovat zpětně informace o tom, zda byli odposloucháváni nebo byla kontrolována jejich pošta. Návrh počítal i s tím, že nelegální odposlechy by byly trestným činem. Sněmovna to ale tehdy odmítla.

Novelu příslušného zákona v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce podpořil policejní prezident Vladislav Husák. Současná právní úprava je podle něj nevyhovující a děravá.

Míní však, že jde o věcný problém, který se neměl dostat mezi politiky na půdu sněmovny, ale do úzké skupiny odborníků, kteří by následně připravili materiál se změnami v zákoně. Byli by z řad ministerstva spravedlnosti, vnitra, státních zastupitelství, soudů a lze si prý představit i účast politika.

Husák uvedl, že na toto téma již diskutoval i s Tomášem Almerem, ředitelem policejního Útvaru zvláštních činností, jehož pracovníci odposlechy technicky zajišťují. Právě Almer poslal některým politikům tento týden dopis s informacemi o 46 odposlouchávaných stanicích.

"Dohodli jsme se s panem ředitelem Almerem, že uděláme určitý audit k případům, kde je větší množství telefonů, které mají vazbu k jednomu číslu či jménu. Nemůžeme to ale udělat sami jako policie vzhledem k tomu, že se jedná o trestní řízení. Budu požadovat od nejvyšší státní zástupkyně (Renáty Vesecké) nějakou kontaktní osobu, která by tu záležitost probírala. Určitě se obrátíme i na soudy," řekl Husák.

Paroubek se domnívá, že před případným rozhodnutím o změnách zákona je dobré se poučit jinde. "Zkrátka já bych se rozhlédl po tom, jak to dělají třeba v Německu, jak to dělají ve Francii a v Británii a podle toho bych upravil tu naší praxi," uvedl. Soudí, že právní úpravy v těchto státech se od té české příliš neliší. "Ale to může být jen můj dojem," dodal.