Informovala o tom mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová. Jourová je podezřelá z korupce spojené s aférou kolem dotací Evropské unie, v níž jsou již trestně stíháni někdejší šéf kabinetu premiérů Zdeněk Doležel, starosta Budišova na Třebíčsku Vladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Všechny tři dnes poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby, totéž nyní policisté budou zřejmě požadovat i v případě Jourové.

Vyšetřovatelé na ni čekali přímo na ruzyňském letišti, kam dnes odpoledne dorazila letadlem ze zahraničí. "Chtěli jí předat obvinění do vlastních rukou a na místě ji zadrželi," podotkla k tomu Kosinová.

Jourová byla tři roky členkou sociální demokracie. Ve straně skončila letos 5. června poté, co opustila i funkci náměstkyně ministra pro místní rozvoj. Podle expremiéra Jiřího Paroubka použila žena ČSSD jako "výtah" ke své kariéře. "Pokud by byla členkou sociální demokracie, tak bychom reagovali stejně tvrdě jako u kohokoliv předtím," zdůraznil na tiskové konferenci. Starostu Péťu vyloučila ČSSD ze svých řad ještě v týž den, kdy se v médiích objevily informace o jeho zatčení.

Paroubek popřel informace tisku, že si předloni Jourovou přivedl na ministerstvo jako svou náměstkyni. "Věra Jourová nastoupila na toto ministerstvo za doby působení ministra Pavla Němce (US-DEU) v roce 2003," uvedl předseda ČSSD v prohlášení, které zaslal médiím.

Související