Šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho od dnešního dne hlídá policejní ochranka, kterou mu přidělilo policejní prezidium. Informovala o tom Česká televize (ČT). Kubicemu údajně hrozila smrt. Jeho likvidaci si prý chtěla objednat skupina kolem někdejšího šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela, kterou policie stíhá kvůli machinacím s dotacemi EU.

Podle ČT Kubice zatím policejní ochranu neměl. Byl zařazen v běžném pracovním režimu. Dnes mu ochranku přidělilo policejní prezidium a šéf ÚOOZ pobývá mimo Prahu. Policejní prezident Vladislav Husák nicméně ČT tuto informaci odmítl z "taktických důvodů" potvrdit.

Podle ČT čelil Kubice tlaku od letošního února - dostával anonymní dopisy, vyhrožovali jeho rodině. Koncem května krátce před volbami Kubice rozbouřil politickou scénu tím, že přinesl do sněmovny zprávu, podle které politici ovlivňují vyšetřování citlivých kauz a organizovaný zločin prorůstá do státní správy. Poté se podle ČT v podsvětí objevily informace, které "směřovaly ke Kubiceho likvidaci". V posledních týdnech zaznamenali policisté a agenti tajných služeb konkrétní objednávku "Lázeňského šviháka", což je údajně přezdívka Doležela, na likvidaci Kubiceho, uvedla ČT.

Policie stíhá Doležela, starostu Budišova na Třebíčsku Vladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku kvůli machinacím s unijními penězi. Údajně se chtěli nezákonně obohatit asi o 30 milionů korun. Soud je dnes vzal do vazby. Při vyšetřování této kauzy údajně policisté přišli i na chystanou vraždu Kubiceho.

Z odposlechů a dalších důkazů při prověřování údajné Doleželovy skupiny podle informací serveru Aktuálně.cz vyplynulo, že plán na odstranění Kubiceho počítal s několika fázemi. Policista měl být nejprve diskreditován v médiích, obviněn Inspekcí ministra vnitra a postaven mimo službu. Teprve poté měl být zabit, ale tak, aby to vypadalo, že pod tlakem okolností spáchal sebevraždu.

Související