"Pozitivním překvapením pro sociální demokracii je naše posílení v senátních volbách, máme ve hře 11 potenciálních senátorů," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úvodu povolebního vydání diskusního pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Jeho slova jako by předznamenala charakter diskuse, která se nesla ve velmi uvolněné, pozitivní atmosféře.

Bém je ochoten vyjednávat

Tu přiživil i Pavel Bém. Jeho ODS sice získala ve volbách do pražského zastupitelstva vůbec poprvé nadpoloviční většinu a může tak vládnout sama, Bém se přesto nezřekl jednání o shodě na magistrátu i s ostatními stranami. Na své případné názorové oponenty se pak rétoricky obrátil slovy: "Jak je silná opozice, tak je silná pozice."

KSČM čekala víc

Diskusi dominovala spokojenost, určité znepokojení vyjádřili jen místopředsedové KSČM a KDU-ČSL, Jiří Dolejš a Jan Kasal. Dolejš se zastavil u postupu tří kandidátů na senátorský post. "Není to výsledek, který bychom dávali do výkladní skříně," řekl, a i když hned poté ujistil, že se nejedná o "žádné drama", do dalších voleb se obrátil na příznivce KSČM se slovy "budeme muset přitlačit."

Dolejše rovněž nepříjemně překvapila volební účast (ČT s odvoláním se na ČSÚ uvedla 45,2 procenta u komunálních voleb a 42,1 procenta u voleb senátních), Martina Bursíka ze Strany zelených naopak překvapila příjemně. Poslanec KDU-ČSL Jan Kasal pak k výčtu zklamání přidal komentář: "V Praze jsme pohořeli." Křesťanské demokraty totiž ve volbách v Praze podpořilo 0,74 procenta voličů.

Sobotka vyzývá k mobilizaci

Pro nadcházející druhé kolo senátních voleb Bohuslav Sobotka potvrdil, že ČSSD trvá na včerejší výzvě k vytvoření koalice proti ODS. "Mobilizace je nezbytná pro obranu sociálního státu, za příklad bych dal sociální zákony, které byly přijaty na začátku roku. Je to právě ODS, která navrhuje odložení zákoníku práce, je to expertní skupina ministra financí (Vlastimila) Tlustého, která navrhuje zrušení rodičovského příspěvku, zrušení porodného," řekl Sobotka. Výzvou chce jeho strana zabránit, aby ODS získala v Senátu většinu. Bém se neobává, podle něj naopak spojenectví ČSSD a KSČM může fungovat kontraproduktivně.

Zelení chtějí všechny barvy, jen ne červenou

V televizním přenosu aktivitu ČSSD přímo podpořil jen zástupce KSČM Jiří Dolejš. Kasal a Bursík se od ní distancovali, zároveň však připustili, že nehodlají podporovat senátní hegemonii ODS. Předseda zelených k tomu dodal: "Chceme barevný Senát, ale červené nepodpoříme." Jan Kasal zas přiznal, že například Pavel Klener ze Strany zelených je kvalitní kandidát a kdyby on - Kasal - byl v kůži voliče v Praze 12, hlasoval by spíše pro něj nežli pro zástupce ODS, jeho strana však údajně nehodlá nikomu říkat, koho má volit.

Komunisté se přidají částečně

Na odpoledním zasedání výkonného výboru KSČM bylo rozhodnuto, že výzvu ČSSD vysloveně nepodpoří ani komunisté. Jsou však připraveni postavit se za sociálně demokratické kandidáty, protože s nimi sdílejí obavy z "modrání" horní komory. Totéž přitom očekávají ze strany ČSSD vůči třem kandidátům KSČM. Pokud bude chtít hlasy komunistů i někdo další, musí o ně podle předsedy strany Vojtěcha Filipa požádat.