Více než stovka nacionalistů v sobotu u příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu v roce 1918 pochodovala za silné policejní asistence Prahou.

Projevy příznivců Vlastenecké fronty na Palackého náměstí i následný pochod k vyšehradské kapitule nedoprovázely viditelné výtržnosti, na policejní služebně skončili tři mladíci - u dvou z nich se přitom policisté zajímali hlavně o symboly na oblečení. Jejich zadržení vyvolalo nevoli, a zhruba tři desítky demonstrantů se proto z Vyšehradu vydaly na místní služebnu.

"Policisté v závěru pochodu zadrželi tři osoby, které jsou podezřelé z trestného činu podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Shromáždění nacionalistů odstartovaly na Palackého náměstí projevy představitelů Vlastenecké fronty, Strany národního sjednocení, Hnutí národního odporu a občanského sdružení Národní myšlenka. Řečníci se přihlásili k památce předků, kteří bojovali za samostatnost, a kritizovali vstup Česka do Evropské unie.

"Nelze jenom vzpomínat, dnes po vstupu do EU je opět ohrožena naše samostatnost," prohlásil člen Vlastenecké fronty Jan Skácel. Vyzval všechny nacionalisty, aby se zapojili do politiky a veřejného života a bojovali za zrušení unie a obnovení národních států.

"Dvacátý osmý říjen pro nás znamená přihlášení k odkazu a cílům našich předků, to jest budování národního státu a udržení národní suverenity a svobody," zdůraznil David Macháček z Vlastenecké fronty. Podle něj už ČR není kvůli členství v EU suverénní a svobodná. "Chceme, aby naši zemi řídila vláda z Prahy, ne z Bruselu nebo z Tel Avivu," prohlásil.

Sešikovaní nacionalisté pak vyrazili za asistence policie pražskými ulicemi na Vyšehrad. Průvod třímal vlajky ČR a vykřikoval hesla "Nic než národ!", "Češi, buďte s námi!" či "Čechy Čechům!". Průvod uzavírala řada policistů, provázelo ho množství policejních osobních aut i dodávek. Mezi demonstrujícími se pohybovali i policisté v civilu. Na trase průvodu policie řídila dopravu.

"Vyhlašujeme 28. říjen dnem boje za obnovení samostatného českého státu, je smutnou pravdou, že dnes je ten boj znovu nutný," přečetl pak před vyšehradskou kapitulou Skácel manifest nacionalistů.

Na akci pravicových extremistů se dnes neobjevili anarchisté. Podle Macháčka už pochopili, že nacionalisty nezničí ani nezmění. "Už jim došlo, že jejich snažení je marné," míní.

Související