Ministerstvo zdravotnictví ustavilo v souvislosti s případem vražd v havlíčkobrodské nemocnici dvě komise. "Komise bude prozkoumávat 17, respektive 18 chorobopisů, což je nad rámec běžné funkce této komise, ona běžně prozkoumává tak jeden či dva," uvedl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek k práci první z nich v dnešním vydání pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Julínek neřekl, do kdy budou známy výsledky práce komisí, uvedl však, že to musí být "řádově v týdnech" a následně akceptoval Moravcovu úvahu, že by se tak mohlo stát do konce ledna 2007.

Stínový ministr zdravotnictví David Rath Julínkův postup kvituje, zároveň má však určité pochybnosti. "Je to skutečně strašný případ, já jsem tím šokován." (...) "Je třeba zkoumat, zda se nestalo něco špatně systémově."

Pochybit mohli lékaři i kraj
Rath například uvedl, že v nemocnici mohlo dojít k nerespektování ministerské vyhlášky. "Primář byl odvolán na sál podávat anestézii a při tom nechal tohoto člověka (Petra Zelenku) samotného na lůžkovém ARU. Já být ministr zdravotnictví a jet do té nemocnice, tak toto by byla moje první otázka, protože tady existuje vyhláška ministerstva zdravotnictví 493, která jasně říká, že na lůžkovém ARU musí být 24 hodin neustále přítomný lékař s příslušnou kvalifikací."

Zároveň bývalý ministr zdravotnictví dodal, že dodržování této vyhlášky musí kontrolovat krajský úřad a "je vidět, že to asi nedělal."

Julínek k tomu řekl, že Rath má špatné informace, které pocházejí ze zkresleného článku. Lékař na oddělení podle Julínka přítomen byl.

Rath nicméně dále uvedl, že má pochybnosti i nad prací lékařů v havlíčkobrodské nemocnici, protože "předávkování heparinem je relativně častou komplikací a zkušený lékař těchto oddělení na to musí myslet." Ratha zaskočilo, že obviněný Petr Zelenka, který se ke svým činům přiznal, je mohl takto dlouho páchat. Julínek to odmítl komentovat s tím, že právě těmito událostmi se bude teprve zabývat příslušná komise.

Kraj se bude snažit s pozůstalými dohodnout mimosoudně
Julínkův předchůdce Rath míní, že pokud se příslušná pochybení prokáží, nemocnice by příbuzným měla uhradit miliony korun. Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) k tomu sdělil, že kraj se bude snažit dohodnout s pozůstalými po zavražděných pacientech v havlíčkobrodské nemocnici na odškodném mimosoudně. Pokud by však podle Julínka o odškodnění rozhodoval soud, měl by přistoupit na sumu navrženou obhájci pozůstalých.

Podle Julínka se na případu rozehrává politická hra
Hejtman Miloš Vystrčil v televizi rovněž řekl, že kraj se o vraždách pacientů dozvěděl až 2. prosince. Odvolaný ředitel nemocnice Josef Pejchl uvedl, že se ale 12. října hejtmanovi o "zaviněném poškození pacienta" zmínil. Hejtman tvrdí, že informace byla nedostatečná, ředitel ho o pomoc nepožádal a řekl, že věc řeší. Rath míní, že hejtman měl hned 13. října poslat do nemocnice kontrolu či sestavit znaleckou komisi.

V minulosti personální zajištění a přístrojové vybavení nemocnic při jejich registraci do zdravotnické sítě kontrolovala lékařská komora. Nyní to podle zákona mají na starost kraje. Podle Ratha za tento stav nese politickou odpovědnost ODS, která přijetí normy umožnila. "Dalo se to na kraje, kde tomu nikdo nerozumí, nikdo to neumí," dodal exministr.

"Mě mrzí, že na tomto případu se snaží někdo rozehrát nějakou politickou hru," reagoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Podle něj krajská kontrola nemocnic při registraci, kterou zmínil Rath, nesouvisí s havlíčkobrodským případem. Ministr míní, že hejtman měl být o kauze přesněji a častěji informován. Podle toho by jednal.