Ministryní kultury v koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) by se mohla stát režisérka Helena Třeštíková, informoval o tom internetový server Česká média. "Uvažuji o tom. Nemusí to tak ale dopadnout," řekl šéf lidovců Jiří Čunek. Jde podle něj jen o jednu z několika variant, kterou konzultoval s některými stranickými kolegy, nikoliv však s Topolánkem.


Původně měli křesťanští demokraté v úmyslu vyslat na post ministra kultury Cyrila Svobodu. Ten by se mohl stát ministrem bez portfeje a vést legislativní radu vlády, informoval server. Právě obsazení této funkce Čunek nyní řeší. Původní kandidátka, nestranička Simeona Zikmundová se nominace vzdala kvůli kritice v médiích a dala přednost práci na krajském úřadu Vysočina. Čunek znovu zopakoval, že se rozhodne nejpozději do úterý, kdy má premiér představit nového člena svého týmu prezidentu Václavu Klausovi. Volí z asi desítky kandidátů.


Dokumentaristka Třeštíková, která nedávno vzbudila značnou pozornost svými díly Manželské etudy a Manželské etudy po 20 letech, se ke svému případnému angažmá ve vysoké politice nechtěla zatím vyjadřovat. "Nezlobte se, ale dohodli jsme se s panem Čunkem, že to zatím nebudeme víc komentovat," řekla zpravodajskému serveru iDnes.


Lidovci budou mít v osmnáctičlenném kabinetu pět zástupců. Čunek se stane ministrem pro místní rozvoj, státní finance bude přes odpor části ODS spravovat Miroslav Kalousek. Vlasta Parkanová se stane první ženou v čele armády. Občanští demokraté obsadí dalších devět vládních křesel, zelení čtyři.


Klaus by měl po úterní schůzce s Topolánkem oznámit své další kroky. Zatím vládu nejmenoval, nelíbí se mu, že nemá zajištěnu většinovou podporu ve sněmovně a výhrady má ke Karlu Schwarzenbergovi jako ministru zahraničí. Topolánek ale při čtvrtečním podpisu koaliční smlouvy zdůraznil, že seznam navržených ministrů už měnit nebude s výjimkou nového ministra bez portfeje za KDU-ČSL.

Související