Středočeští členové ODS soudí, že koncept koaliční vlády s lidovci a zelenými, který předseda ODS a premiér Mirek Topolánek vyjednal, je v rozporu se závěry loňského stranického kongresu. Ve svém usnesení tvrdí, že Topolánek podpisem trojkoaliční dohody převzal osobní odpovědnost za tento krok. Stejné výhrady již počátkem týdne vznesli i členové pražské ODS. Středočeši i Pražané se nicméně zavázali k tomu, že vládu při hlasování o vyslovení důvěry podpoří.


Středočeši patří spolu s pražskou ODS k největším kritikům kroků Mirka Topolánka. Pod osobní zodpovědností za podpis koaliční dohody mnozí z nich rozumějí to, že pokud nezíská druhá Topolánkova vláda ve sněmovně důvěru, měl by lídr strany odstoupit.


Středočeši litují, že Tlustý není ve vládě
Středočeští občanští demokraté se ve včerejším usnesení postavili za svého volebního lídra Vlastimila Tlustého a uvedli, že litují, že není členem vlády on, ani nikdo ze Středočeského regionu. Vyjádřili také politování nad tím, že Topolánek útočí na své stranické kolegy.


Středočeská organizace ODS také sdílí obavy Václava Klause a vyzývá k jednotě ODS. Předsedu Topolánka vyzvali k tomu, aby zlepšil komunikaci směrem k ODS a jejím orgánům.


Kongres ODS, na který se odvolávají, přijal usnesení, podle kterého občanští demokraté považují za prioritu předčasné volby v průběhu letošního roku. V případě, že nebude možné prosadit předčasné volby v roce 2007, měl Topolánek za úkol sestavit stabilní vládu, která bude schopna v maximální možné míře prosazovat volební program ODS.


Trojkoaliční vláda má ale jen sto hlasů ve dvousetčlenné sněmovně. Zbývající hlasy má levicový blok ČSSD a KSČM. Program ODS pak bude strana moci zřejmě prosazovat jen v omezené míře, a to především proto, že klíčové ministerstvo financí, prostřednictvím kterého chtěli občanští demokraté realizovat daňovou reformu zosobněnou rovnou daní, bude v rukou lidovců.