Sociální demokraté nebudou jednat o toleranci či podpoře kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, protože program trojkoalice i personální složení vlády je pro ČSSD nepřijatelné. Na ranním jednání se na tom shodlo grémium ČSSD.


Špičky ČSSD také vyzvaly premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby v co nejkratším čase požádal sněmovnu o důvěru a neprodlužoval období vlády bez důvěry a politickou krizi v zemi. Topolánek zatím stále čeká, kdy prezident Václav Klaus jeho druhou ministerskou sestavu jmenuje. Od jmenování bude mít vláda podle ústavy maximálně 30 dní na to, aby předstoupila před poslance se žádostí o důvěru. Pokud se Topolánkovi nepodaří přesvědčit sněmovnu, nabídne svou funkci předsedy ODS.


ODS: Zkusíme přemluvit jednotlivce
"My přesto sociální demokracii po jmenování vlády oslovíme. Pokud bude jejich reakce negativní, oslovíme jednotlivé poslance ČSSD," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Svazek občanských demokratů, lidovců a zelených se ve dvousetčlenné sněmovně může spoléhat na hlasy svých sto poslanců, což k vyslovení důvěry nestačí.


"ČSSD nebude jednat se stranami nově vytvářené vlády o toleranci či podpoře menšinového kabinetu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených s ohledem na zásadní programové rozdíly a na nepřijatelné personální složení připravované vlády," zní dnešní usnesení druhé nejsilnější strany. ČSSD čeká, že nová vláda důvěru nezíská - v takovém případě nabízí ODS a lidovcům společnou vládu, v jejímž čele by stál politik vybraný ODS. Socialistický plán počítá i s tím, že nynější šéf sněmovny Miloslav Vlček ještě před hlasováním o důvěře druhé Topolánkovy vlády odstoupí a poté bude znovu zvolen.


Čunka rozhodnutí ČSSD mrzí
Rozhodnutí socialistů mrzí předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. "Takové zablokování je nesmyslné, každý si chce něco vynutit, a to neplatí jen pro ČSSD," uvedl v reakci na usnesení ČSSD. Osobně považuje za nejlepší řešení politické krize vládu ODS, ČSSD, KDU a zelených. O spolupráci s ČSSD stál i při jednání o vzniku trojkoaličního projektu. Chtěl, aby se do koaliční smlouvy promítly i prvky dojednané s ČSSD.


Vlček chce rezignovat na konci ledna
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) by chtěl rezignovat na schůzi sněmovny 30. ledna. Nyní se podle něj hledá způsob, jak převolení provést.


Sociální demokraté navrhli, aby Vlček rezignoval ještě před hlasováním o důvěře kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Poté by byl znovu zvolen. Šéf sněmovny ve třetím pokusu vybírá premiéra. Vlček ale před svým zvolením slíbil, že by se funkce vzdal ještě dříve, než by mohl využít tohoto ústavního práva. Podporu při nové volbě Vlčka šéfem sněmovny už sociálním demokratům slíbili komunisté.