Snaha ČSSD prosadit ještě před hlasováním o důvěře vládě rezignaci a poté znovuzvolení svého předsedy sněmovny Miloslava Vlčka je podle vládní koalice "podraz". Podle zástupců koaličních stran jde i o porušení veřejného slibu, že Vlček odstoupí až po druhém neúspěšném pokusu složit kabinet s důvěrou. Kvůli tomu chtějí vládní poslanci program středeční mimořádné schůze zablokovat. ČSSD ale tvrdí, že tímto krokem svému závazku dostojí a současně zabrání chaosu a mocenskému vakuu.


Sociální demokraté totiž předpokládají, že druhá vláda šéfa ODS Mirka Topolánka v pátek u poslanců neuspěje. Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek v pořadu televize Prima Nedělní partie uvedl, že "téměř nepochybuje" o tom, že ani váhající poslanec ČSSD Miloš Melčák neumožní trojkoalici zůstat u moci. Program vlády Paroubek označil kvůli sociálním škrtům za protilidový a kvůli energetické politice za protinárodní. Paroubkovi vadí vládní připravovaná energetická koncepce státu prezentovaná ministryní Kuchtovou a případné uzavření jaderné elektrárny Temelín.


"Stojíme o každý hlas... Nevím, jestli to bude pan Melčák a nevím, zda to bude jenom pan Melčák," uvedl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, kde vystoupil společně s Vlastimilem Tlustým (ODS), Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a Jiřím Dolejšem (KSČM). Reagoval tak na Melčákovo vyjádření, že na hlasování možná nepřijde. Tím by pomohl vládě získat důvěru. I když Melčák doufá, že trojkoalice bude ještě s ČSSD jednat o úpravách vládního programu, politici ani jedné ze stran už to nepředpokládají. Kalousek zároveň zopakoval, že trojkoalice doufá v podporu více "zodpovědných" poslanců, tedy ne jen jednoho či dvou přeběhlíků. "Koalice učinila poctivý pokus vyjednávat s sociálními demokraty, ti se ale rozhodli nepodpořit ani netolerovat tuto vládu," prohlásil.


"Ve druhém pokusu jsou už dveře zavřeny, ale zabouchla je ODS," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Případné vládě závislé na "přeběhlíkovi" předvídá krátké trvání. Programová část koaliční smlouvy je dle něj v naprostém rozporu s podporou či tolerancí ČSSD. Sobotka potom uvedl, že je přesvědčen o neúspěchu vlády při hlasování o důvěře, neboť věří, že i poslanci Melčák a Pohanka budou hlasovat podle svého svědomí vůči voličům ČSSD.


"Vlček za Vlčka": koalice tvrdí chaos, opozice pojistka

Jedním z hlavních předmětů obou diskusí byla převolba předsedy poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Takhle vypadá původní plán, který ČSSD zveřejnila ve čtvrtek: Miloslav Vlček rezignuje na mimořádné schůzi dolní komory, kterou svolal na příští středu. Dolní komora se sejde na žádost sociálních demokratů a ti na jednání chtějí zároveň Vlčka znovu do funkce předsedy zvolit. Jak to dnes komentoval Bohuslav Sobotka, jde o naprosto průhledný krok, který má předejít nejistotě a politické krizi na naší scéně.


ODS je ale přesvědčená o opaku, cílem tohoto kroku je podle ní jen ochromení sněmovny a destabilizace politické situace. Na výhrady pravice proti tomuto kroku Sobotka odpověděl, že se Miloslav Vlček "pouze snaží promptně splnit svůj slib". Podle něj tedy nejde o porušení úmluvy, podle které se měl Vlček vzdát svého úřadu po druhém nezdařeném pokusu vlády získat důvěru.

"Cílem tohoto návrhu není nic jiného než vytvořit chaos," uvedl na Primě předseda zelených Martin Bursík. Paroubek ale namítl, že je to pojistka, protože jinak hrozí, že země bude mít vládu bez důvěry a sněmovnu bez předsedy. "Chceme držet slovo, tímto se ho zbavíme. A pak bude mít předseda sněmovna volné ruce," prohlásil.


Kalousek si myslí, že Vlček může rezignovat nejen na schůzi sněmovny. "Jestli rezignovat chce, ať rezignuje, to může kdykoliv. Ale snažit se tohoto slibu zbavit účelovou převolbou Vlčka za Vlčka mi nedává žádný smysl. Ať ten slib dodrží, nebo poruší," prohlásil bývalý předseda KDU-ČSL.


Na přímý dotaz Václava Moravce zda předseda sněmovny Vlček podá svoji rezignaci i v případě, že neprojde návrh schůze s volbou nového předsedy sněmovny, nechtěl Sobotka odpovídat. Vyhýbavě nakonec uvedl, že se vedení strany o tom poradí, konečné rozhodnutí ale zůstává na Vlčkovi. Pokud koalice zablokuje program sněmovní schůze zahrnující rezignaci a novou volbu předsedy sněmovny, sociální demokraté až poté rozhodnou o dalším postupu.


Zatím ani komunisté podle svého místopředsedy Jiřího Dolejše nejsou rozhodnuti, zda návrh ČSSD podpoří. KSČM bude chtít znát důvody a způsob provedení nové volby šéfa dolní komory. "Moje rozpaky směřují k tomu, že převolení předsedy Poslanecké sněmovny má stejné hlasovací poměry jako důvěra vlády, pokud se tedy nic nezmění," vysvětlil v ČT Dolejš.