Prezident Václav Klaus se ztotožnil se středečním rozhodnutím Bezpečnostní rady státu, aby Česko zahájilo jednání s USA o umístění americké radarové základny na českém území i se startem politického procesu v rámci České republiky. Klaus současně ocenil, že k vybudování základny vláda nepřistupuje jako k předem dohodnuté věci, důraz klade na detaily dohody se Spojenými státy.


Premiér a předseda občanských demokratů Mirek Topolánek zdůraznil, že jednání a ratifikace bude trvat asi rok. Kabinet podle něj hodlá postupovat korektně a informovat o všech aspektech.


"V Evropské unii je 14 států s podobnou základnou, nikde nepodléhalo její vybudování referendu. Nebylo ani referendum ke vstupu do NATO. V otázkách bezpečnosti ústava referendum nepředpokládá," uvedl na adresu zastánců referenda Topolánek.


Premiér také odmítl výhrady, že americké radary na českém území mohou ohrozit vztahy České republiky s Ruskem nebo Čínou. Klaus dodal, že o této věci hodlá v dubnu jednat v Moskvě s prezidentem Vladimirem Putinem.


Na tiskové konferenci k zasedání vlády premiér Topolánek řekl, že je třeba se chránit proti společnému nepříteli a tím je globální terorismus. Pro Rusko tato základna podle něho neznamená nebezpečí a myslí si, že v budoucnu by mělo Rusko se Spojenými státy spíše spolupracovat v boji proti zmiňovanému nepříteli.