Sociální demokracie hodlá opětovně předložit v Poslanecké sněmovně návrh zákona o krajském referendu. Norma by umožnila, aby do důležitých rozhodnutí přesahujících hranice obce či města mohli mluvit lidé ze širšího regionu. Nyní jsou v Česku možná pouze místní referenda.


Návrhem zákona o krajském referendu se poslanci zabývali už loni na jaře, nakonec ale o něm nehlasovali. Nový návrh doplněný o připomínky poslanců z minulého projednávání by mohli zástupci ČSSD předložit do dvou měsíců, sdělil předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.


Podle Haška by mělo být referendum, tentokrát celostátní, vypsáno také k radarové základně, kterou chtějí Spojené státy postavit ve vojenském prostoru Brdy. "Při svých poslaneckých dnech jsem o tom mluvil s lidmi a 80 procent z nich by se k základně chtělo vyjádřit," uvedl Hašek. Návrh zákona k referendu kvůli radaru americké armády chtějí ve sněmovně předložit komunisté. Podle nich by se iniciátorem celostátního hlasování mohla nově stát také zastupitelstva krajů.


Sociální demokraté komunistický návrh patrně podpoří, kromě toho budou dál prosazovat zákon o krajském referendu, které by se mohlo konat na území jednotlivých krajů. Podle Haška nyní začnou pro normu hledat podporu mezi poslanci. "V Senátu má většinu ODS a bude záležet na tom, s jakým postojem se setkáme z jejich strany," připomenul Hašek. Strana předpokládá, že iniciativu podpoří zelení. Mají nástroje přímé demokracie v programu, řekl Hašek.

Související