I napodruhé policisté ukončili prověřování aféry expremiéra a bývalého předsedy sociálních demokratů Stanislava Grosse spjaté s koupí jeho bytu. Policejní verdikt teď ještě posoudí státní zastupitelství.


Vyšetřovatelé podle zdroje ČTK prověřovali mimo jiné informace o tom, že Gross údajně disponuje tajným kontem v Rakousku, zkoumali Grossovy majetkové poměry i to, zda jeho příjmy odpovídaly investicím do bytu. "Všechno se ukázalo být v pořádku," dodal zdroj.


Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra. Policisté pak ale dospěli k závěru, že Gross se při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil trestného činu ani přestupku a v prosinci 2005 kauzu poprvé odložili. Nezjistili totiž nic, co by nasvědčovalo tomu, že peníze na zakoupení bytu pocházely z nelegálních zdrojů.


Jejich rozhodnutí sice tehdy odsouhlasili obvodní i městští žalobci, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ale Grossovu kauzu znovu otevřela. V této souvislosti se také objevily spekulace o tom, že kvůli kauze skončil ve funkci obvodního státního zástupce Julius Lachnitt.


Za jeho působení měli Grossův případ na starosti místně příslušní kriminalisté. Když Vesecká vyšetřování obnovila, vložili se do prověřování kauzy policisté z hospodářské kriminálky. Po téměř půlroční práci ale nakonec také konstatovali, že se Gross žádného trestného činu nedopustil.


Jak všechno začalo
Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu na Barrandově, začalo předloni v únoru. Poté, co Mladá fronta Dnes poukázala na nesrovnalosti ohledně pořízení bytu, dostala policie pět trestních oznámení. Média i opozice Grosse kritizovala za to, že nedokázal doložit, jak před několika lety získal 1,2 milionu korun, které údajně použil na čtyřmilionový byt jako zálohu.


Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil 1,2 milionu korun jeho strýc František Vik. Když se objevily pochybnosti, zda na to mohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900.000 korun prodal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi, který prý směnku ihned zničil.


Kauza Barková
Kromě koupě bytu dostala Grosse do potíží i jeho manželka Šárka, která chtěla vybudovat na Proseku luxusní bytový komplex společně s přítelkyní Libuší Barkovou, která je stíhána za téměř osmimilionový pojistný podvod. Prvoinstanční soud už dvakrát poslal Barkovou na pět let do vězení, odvolací soud ale případ vrátil k novému projednání.


Před časem se kolem Grosse rozvířil další skandál spojený s údajnou korupcí při privatizaci Unipetrolu. Gross jakákoli podezření odmítl.